موبایل

جاسوس روس در انگلیس بیوترور شده است؟


ماجرای مشکوک مسمومیت «سرگئی اسکریپال» و دخترش در یکشنبه گذشته در شهر سالسبوری انگلستان در حالی که هوشیاری خود را از دست داده بودند و روی یک نیمکت پیدا شدند در حال تبدیل شدن به یک تنش کامل بین انگلیس و روسیه است.

 اسکریپال، سرهنگ بازنشسته اطلاعات ارتش روسیه در سال ۲۰۰۶ در مسکو به جرم جاسوسی برای انگلیس به ۱۳ سال زندان محکوم شد. او  4 سال بعد با آمریکا مبادله شد و به انگلیس رفت.

پلیس انگلیس اعلام کرد مسمومیت «سرگئی اسکریپال» جاسوس پیشین بریتانیا در ارتش روسیه و دخترش ناشی از استفاده از عامل اعصاب موسوم به «نویچوک» بوده است. اسکریپال و دخترش در شرایطی وخیم در بیمارستان به‌سر می‌برند.

«مارک راولی» رئیس پلیس ضدتروریسم بریتانیا گفت که پرونده مسمومیت سرگئی اسکریپال و دخترش، به‌عنوان اقدام برای قتل، دسته‌بندی شده و آنها بصورت مشخص هدف حمله قرار گرفتند. راولی افزود افسر پلیسی که برای رسیدگی به اسکریپال و دخترش، پس از بیهوش شدن آنها در محل حادثه حاضر شد، نیز دچار مسمومیت با عامل اعصاب شده و حال وی نیز وخیم است.

وزارت امور خارجه انگلستان از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست که برای بررسی مسئله مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس و دخترش جولیا از سوی روسیه تشکیل جلسه فوری دهد.

روابط روسیه و انگلستان پس از اظهارات ترزا می، نخست‌وزیر این کشور در خصوص دست داشتن کرملین در ماجرای مسمومیت سرگئی اسکریپال و دخترش و همچنین دادن مهلت دو روزه به روسیه برای ارائه توضیح در این خصوص به سردی گراییده است. تراز می گفته بود که مدارکی در دست دارند که ثابت می‌کند ماده‌ای که موجب مرگ اسکریپال و دخترش شده گاز اعصاب بوده و جزو گروه شیمیایی «نویچوک» است.

عامل اعصاب نویچاک بسیار سمی‌ است و سبب از کار افتادن سیستم عصبی می‌شود. این مواد اغلب از طریق دهان یا بینی وارد بدن می‌شوند اما امکان جذب آنها از طریق چشم یا پوست هم وجود دارد.

همزمان دولت انگلستان تصمیم گرفت در واکنش به این حادثه 23 دیپلمات روس را اخراج کند. رسانه‌های بریتانیایی و سیاستمداران این کشور بشدت قصد دارند روسیه را متهم به این ترور معرفی کنند. اما شواهد اولیه نشان می‌دهد این قضاوت بسیار عجولانه است زیرا با توجه به توانمندی‌های علمی روسیه بسیار بعید است اگر آنها قصد حذف این جاسوس را نیز داشته باشند چنین ناشیانه عمل کنند؛ سیستم ضد جاسوسی روسیه بسیار پیشرفته است و اگر واقعا قصد از بین بردن این فرد را داشت قاعدتاً حرفه‌ای عمل می کرد که چنین آبروریزی به بار نیاورد.

بنابراین ماجرا کاملا مشکوک و قابل تامل است. برخی شواهد نیز نشان می‌دهد که تولید عامل نویچوک قبلاً توسط روسیه متوقف و تحت نظارت کنوانسیون خلع سلاح شیمیایی معدوم شده است. 

باید این احتمال را در نظر گرفت که انگلیس و امریکا در یک هماهنگی دست به چنین اقدامی زده باشند تا فشار بر روسیه را زیاد و با انتشار اخبار گسترده و اخراج دیپلمات های روسی و درخواست جلسه شورای امنیت موضوع را بسیار پیچیده نماید.

دروغگویی آشکار این دولت و نیز دولت آمریکا در جنگ عراق مسبوق به سابقه بوده است. این دولتها ادعا می‌کردند عراق سلاحهای کشتار جمعی دارند، ولی پس از اشغال عراق مشخص شد چه دروغ بزرگی به جهان گفته و چه جنایات بزرگی علیه ملت عراق انجام داده‌اند. بنابراین لازم است رسانه‌ها و صاحبنظران داخلی مراقب افتادن در تور بازی‌های دولت انگلیس باشند.

 

 

دکتر علی کرمی

 استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا… ،

متخصص تهدیدات نوین زیستی، پدافند غیر عامل و مقابله پزشکی با بیوتروریسم.

24 اسفند 1396