موبایل

امکان ایجاد ۵ میلیون شغل با حمایت از کالای ایرانی


وی با اشاره به تسهیل فضای کسب و کار گفت: دولت با ابزارهای تنبیهی در مورد قاچاق کالا و ارز، واردات بی رویه و صادرات مواد خام که موجب نابسامانی و کاهش تولید ملی شده است، می تواند فضای کسب و کار را تسهیل کند.

حاجیان فربا بیان اینکه قاچاق کالا و ارزسالانه بیش از 20 میلیارد دلار یعنی حدود 80 هزار میلیارد تومان به صورت قاچاق وارد کشور می شود گفت:این اعداد و ارقام یک سوم بودجه عمومی کشور است و اگر این بودچه صرف کالاهای تولیدی می شد، 2میلیون شغل در سال های گذشته ایجاد می شد.

این کارشناس اقتصادی افزود:تنها تولید ملی و حمایت از کالای ملی می‌تواند چالش‌های پیش روی دولت در زمینه کنترل تورم، بیکاری و فقر را پاسخ دهد و دولت باید با سوق دادن بازار به سمت حمایت از تولید ملی ضمن افزایش تولید ناخالص داخلی، اقتصاد کشور را از بانک محور بودن به تولید محور بودن هدایت کند.

حاجیان‌فر با تاکید بر اینکه افزایش واسطه‌گری و دلالی مانند سمی است که ذره ذره اقتصاد کشور را تضعیف می‌کند، گفت: ایران باید به جای رفتن به سمت اقتصاد دلالی و واسطه گری به سمت حمایت از کار و اشتغال در حوزه صنعت و تولید بپردازد. اکثر دولت‌ها بعد از انقلاب برای تامین مخارج خود به فروش بیشتر نفت خام روی آوردند، با وجود اینکه ایران جزء 4 کشور دارنده منابع نفتی در دنیا است، اما تنها یک و نیم درصد از ظرفیت پالایشگاهی دنیا را در اختیار دارد.

وی گفت: کشورهای صنعتی و توسعه یافته با تامین منابع خام و نفت ارزش افزوده بیش از 12 برابری روی آن ایجاد می‌کنند و از نفت خام ارزش افزوده ایجاد کردند و اگر ارزش افزوده 12 برابری نفت خام در داخل کشور ایجاد می‌شد، حدوداً 5 میلیون شغل می‌توانست ایجاد کند.

حاجیان‌فر گفت: مهمترین مسئله در شرایط حاضر اهمیت به کسب و کارهای نو و اقتصاد دانش‌بنیان است که با ایجاد بسترهای مناسب برای تولید می‌توانند کیفیت محصولات و خدمات را افزایش دهند.