موبایل

ایران دشمن مشترک عربستان و اسرائیل است


به گزارش فارس، «محمد بن سلمان»، ولی عهد سعودی در مصاحبه با نشریه «تایم» ضمن تکرار ادعا‌های بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد ایران دشمن مشترک عربستان و رژیم صهیونیستی است.

بن‌سلمان با ادعای اینکه ایران منبع تمام شرارت‌ها در غرب آسیا است، و گفت: «ما (با اسرائیل) دشمن مشترکی داریم و به نظر می‌رسد که به نظر می‌رسد که بتوانیم در حوزه‌های بسیاری همکاری اقتصادی بالقوه داشته باشیم».

وی درباره احتمال عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی توضیح داد: «ما نمی‌توانیم قبل از حل مسئله فلسطین، با اسرائیل رابطه داشته باشیم، زیرا هر دو آن‌ها حق زندگی و موجودیت دارند».

ولی عهد سعودی همچنین افزود: «اما اگر (توافق سازش بین فلسطین و رژیم صهیونیستی) رخ دهد، از فردای آن روز ما روابط خوب و عادی با اسرائیل خواهیم داشت و این برای همه بهتر خواهد بود».

بن‌سلمان در توضیحی درباره جنگ با‌وجود رد نکردن احتمال استفاده از گزینه اعزام نیروی زمینی ارتش ریاض به یمن، گفت که این جنگ نباید توسط مردم عربستان حس شود و تاثیری روی اقتصاد این کشور بگذارد.

وی پیشتر نیز در مصاحبه با نشریه آتلانتیک ضمن به رسمیت شناختن موجودیت رژیم صهیونیستی، گفته بود: «معتقدم که فلسطینیان و اسرائیلی‌ها حق داشتن سرزمین خود را دارند. اما باید یک توافق صلح داشته باشیم تا ضمن ارائه ثبات برای همه‌گان، روابط نیز عادی‌سازی شود».

ولی عهد سعودی همچنین ایران را بخشی از مثلث شرارت در منطقه دانسته و مدعی شده بود: «انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ رژیمی بر پایه یک ایدئولوژی شرورانه ایجاد کرد… ما با ایدئولوژی رژیم ایران مشکل داریم. مشکل ما این است که از نظر ما آن‌ها حق دخالت در امور ما را ندارند». (جزئیات بیشتر).

ولی عهد سعودی که در آمریکا به سر می‌برد، با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور در کاخ سفید دیدار کرده و قرارداد‌های نظامی به ارزش ۱۲.۵ میلیارد دلار با واشنگتن امضا کرد.