موبایل

بانک مرکزی به تکلیف قانونی خود در مدیریت بازار ارز عمل نمی‌کند


محمدمهدی مفتح نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به افزایش قیمت دلار در کشور، گفت: با توجه به اینکه اقتصاد ما به نحوی است که دلار تاثیر تعیین‌کننده‌ای در آن دارد بانک مرکزی موظف است که بهترین نرخ ارز را که مولفه‌هایی همچون تورم و غیره را مدنظر داشته باشد برای آن در نظر بگیرد و با مدیریت بازار ارز این موضوع را مدیریت کند.

وی افزود: بزرگترین تامین‌کننده ارز کشور بانک مرکزی و دولت است و بزرگترین تقاضاکننده ارز باز دولت و سازمان‌های دولتی هستند و دولت و بانک مرکزی به راحتی می‌توانند با مدیریت عرضه و تقاضا نرخ ارز را در محدوده قیمتی که برای آن مناسب است مدیریت کند و اینکه مشاهده می‌شود که این اتفاق نمی‌افتد عدم انجام این تکلیف قانونی توسط بانک مرکزی است. 

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: من تاکنون در مجلس ندیده‌ام که بانک مرکزی گزارشی را مبنی بر اینکه بهترین نرخ ارز در بازار کشور که متغیرهایی همچون تورم و غیره را نیز در برگرفته باشد چه قیمتی است و بانک مرکزی باید پاسخگوی این وضعیت بازار ارز باشد. 

مفتح خاطرنشان کرد: روستایی دورافتاده ما در کشور که ممکن است اصلاً رنگ دلار را هم ندیده است زندگی‌اش از نوسان بازار ارز تاثیر می‌پذیرد و وقتی که به دنبال افزایش قیمت ارز تورم نیز افزایش پیدا می‌کند موجودی روستایی دوردست ما کمتر و کمتر می‌شود و به جیب ثروتمند پایتخت‌نشین منتقل می‌شود. 

وی افزود: رهبر معظم انقلاب دهه چهارم انقلاب را دهه پیشرفت و عدالت نامگذاری کرده است و ما ضمن پیشرفت، عدالت هم می‌خواهیم و این افزایش افسار گسیخته قیمت ارز در نقطه مقابل پیشرفت و عدالت قرار دارد.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: خوش‌بینانه‌ترین توجیه در مورد افزایش قیمت ارز ممکن است این باشد که دولت برای تامین کسری بودجه خود با افزایش نرخ ارز مقابله نمی‌کند و آن را مدیریت نمی‌کند که اگر این گونه باشد صحیح نیست و افزایش افسار گسیخته قیمت ارز پدیده نامناسبی برای اقتصاد ما است. 

مفتح در پایان خاطرنشان کرد: دولت برای مدیریت بازار ارز در روزهای گذشته اقدام خاصی صورت نداده و دفعه قبل هم که نرخ ارز افزایش پیدا کرد آقای نوبخت گفت که خاطر آقای رئیس جمهور از بالا رفتن قیمت ارز مکدر شده، خب خاطر همه مکدر می‌شود اما به دنبالش اقدامات لازم باید صورت گیرد.