موبایل

بغداد؛ سکوت در روز سقوط


به گزارش ایرنا، در سطح خیابان ها هیچ تابلویی که به این مناسبت مهم اشاره کند دیده نمی شود و تنها مجسمه ای که به نشانه یادمان پایین کشیدن مجسمه صدام در میدان ‘فردوس’ در مرکز بغداد نصب شده بود، به بهانه، بازسازی میادین پایتخت، برداشته شده و هیچ اثر دیگری که این حادثه را تداعی کند در این میدان یافت نمی شود.
تنها آثار فعلی در اطراف میدان فردوس مجموعه ای از پوسترهای تبلیغاتی نامزدهای انتخابات پارلمانی عراق است که قرار است 22 اردیبهشت ماه برگزار شود و جمعیت قابل توجهی از زنان و مردانی که عموما پیراهن سیاه به تن دارند، در یک جهت واحد جنوب به شمال در حال حرکت هستند.
این ها، شیعیان سوگواری هستند که این روزها در آستانه سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) مانند هر سال از شهرهای مختلف، خصوصا شهرهای نزدیک و حومه بغداد کیلومترها راه را پای پیاده طی می کنند تا به حرم امام خود برسند.
سوگواران، بدون توجه به رخداد تاریخی که 15 سال قبل در این میدان اتفاق افتاد و بسیاری آن را اعلام پایانی بر مخوف ترین رژیم های دیکتاوری منطقه که بیشترین قربانیان آن را همین شیعیان تشکیل می دادند، آرام و با طمآنینه، سر در راه کاظمین نهاده و گویا تنها دلمشغولی آنها رسیدن به جوار امام شان است.
گرچه در سطح شبکه های اجتماعی هشتکی تحت عنوان ‘عید_اطاحه_ صدام’ (جشن سرنگونی رژیم صدام) ایجاد شده اما هیچ شخصیت برجسته عراقی تاکنون دراین هشتک عبارتی ننوشته است.
‘سید عمار حکیم’ رهبر جریان حکمت ملی عراق که به این مناسبت تا لحظه نوشتن این گزارش، بیانیه داده به تقارن معنی دار سالروز سقوط رژیم صدام با سالروز شهادت آیت الله محمد باقر صدر، بزرگترین معارض رژیم صدام اشاره کرده است.
وی با عبور گذرا از تاریخ سیاه حاکمیت بعث بر عراق که فقط از خاندان حکیم 60 عالم و فاضل و روحانی را به شهادت رسانده نوشته است که مردم عراق در این روز امیدوارند که بحران ها از سر عراق برداشته شود و بتوان بر ورق زدن تاریخ گذشته، صفحه روشنی را به روی نسل های آینده بازکنیم.
حتی پیرامون اعلام تعطیلی در این روز در عراق و عنوانی که برای این روز باید انتخاب شود، در عراق اختلاف نظر وجود دارد.
برخی بر آن نام ‘روز سقوط رژیم صدام’، اکثریتی با یاد کردن از آن به عنوان ‘سقوط بغداد’، می کوشند حادثه ‘سقوط بغداد’ را به دست مغول ها در اذهان تداعی کنند و عده ای نیز به آن ‘روز آزادی’ و و جمعیت قابل توجهی نیز بر آن ‘سالروز اشغال عراق’ نام نهاده اند.
دولت منطقه کردستان عراق، این روز را ‘روز آزادی’ دانسته و بر همین اساس تعطیلی رسمی را در سه استان اربیل، سلیمانیه و دهوک اعلام کرده است.
برخی از استان های جنوب عراق نیز به صورت انفرادی تعطیلی را اعلام کرده اند اما تعطیلی در این استان ها منتسب به دو مناسبت شده ‘یکی سقوط رژیم صدام و دومی سالروز شهادت آیت الله محمد باقر صدر’.
استان های کربلا، میسان، المثنی سه استان شیعه نشین در جنوب عراق هستند که امروز تعطیلی رسمی اعلام شده است اما شورای استان بابل در مقابل شایعاتی مبنی بر تعطیلی امروز دوشنبه در این اعلام کرده است که امروز روز کاری است و تعطیل نیست.
در بغداد پایتخت عراق نیز سکوت دولت مرکزی و شورای استان بغداد درباره تعطیلی در این روز، مردم را سرگردان کرد و ادارات و حتی مدارس که این روزها مصادف با امتحانات برخی از سطوح تحصیلی است، به صورت نصف و نیمه به کار خود ادامه دادند.
‘احمد الذواق’ یکی از فعالان اجتماعی معروف عراقی در شبکه های اجتماعی در یادداشت کوتاهی به مناسبت این روز نوشته است که ‘سالروز سرنگونی صدام را جشن نگرفته ام زیرا می ترسم درباره احزاب مشارکت کننده در دولت چیزی بنویسم و فردا این احزاب نیز سرنوشتی مانند رژیم بعث داشته باشند.’
کارشناسان معتقدند که عدم اهتمام به این روز مهم، به دلیل این است که سقوط رژیم صدام به دست خود ملت عراق نبوده و ناشی از دخالت خارجی بوده است که در نهایت منجر به اشغال عراق توسط آمریکایی ها شد و تا به امروز عراق از تبعات منفی این اشغال خارجی ضربه می بیند.
برخی نیز بر این باورند که عدم اهتمام افکار عمومی عراق به این روز، به نوعی اعلام ناخرسندی از رهبران عراقی است که اداره کشور را بعد از سقوط رژیم صدام به دست گرفتند اما نتوانستند، انتظارات مردمی در خصوص رفاه و پیشرفت و حفظ استقلال عراق را تحقق بخشند.
حوادث و رخدادهای بی شماری طی این 15 سال بر عراق رفته که آخرین آن دو قضیه جنگ با گروه تروریستی داعش و دیگری ناکام گذاشتن طرح تجزیه و جدایی منطقه کردستان از عراق بوده است.
با وجود این، برخی ها نیز در همین هشتکی که به مناسبت سالروز سقوط رژیم صدام در شبکه های اجتماعی ایجاد شده، این روز را به دلیل بسیاری از دستاوردها شایسته جشن دانسته اند.
آزادی بیان، آزادی تاسیس احزاب سیاسی، برگزاری انتخابات آزاد، مشارکت مردم در سرنوشت خود، بهبود تدریجی جایگاه عراق در سطح منطقه و جهان و ارتباط آزاد عراق با جهان و نبود ترس از زندان های مخوف سابق و گورهای جمعی از جمله دستاوردهای میمون سقوط صدام دانسته اند.
با وجود این به رغم بحث و جدل جاری در فضای مجازی، اما حقیقت خیابان های عراق در سالروز سقوط رژیم صدام سکوت است و تنها صدایی که این سکوت را در طول و عرض خیابان های پایتخت می شکند، صدای پاهای تاول زده سوگواران امام موسی کاظم (ع) و نوحه هایی است که از موکب های پذیرایی از زائران در طول خیابان های بغداد پخش می شود.