موبایل

ترامپ برای متحدان عربش تله گذاشته است


به گزارش ایرنا این روزنامه روز دوشنبه در تحلیلی افزود: سفر مایک پمپئو به عربستان، فلسطین اشغالی و اردن، درست ساعاتی پس از تایید منصبش از سوی کنگره، نشان می دهد که تمرکز اصلی دونالد ترامپ رئیس جمهوری کشورش پس از تصمیم گیری درباره توافق هسته ای ایران در 12 می (22 اردیبهشت ماه) بر روی این سه منطقه، است. 
به نوشته این روزنامه ، وزیر خارجه آمریکا که قبلا در سازمان جاسوسی این کشور (سیا) بود، در میان دوستان خاورمیانه ای خود قرار گرفته، دوستانی که نیازی به قانع کردن آن ها برای دشمنی با ایران، پیوستن به جریان تحریم های ضد ایرانی، به خصوص از سوی ‘اسرائیل’ و عربستان نیست چرا که هر دو جنگ طلب و خواهان حمله نظامی آمریکا به ایران و همپیمانان منطقه اش هستند. 
رای الیوم نوشت: پمپئو در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی اتهامات تکراری خود علیه ایران را مطرح کرد وآن را توجیهی برای اقدامات ضد ایرانی قرار داد. 
این روزنامه با اشاره به نبود نام مصر در لیست سفر منطقه ای پمپئو نوشت: چه بسا آمریکا درک کرده است که مصر خواستار شرکت در طرح آمریکا برای سوریه نیست. هدف واشنگتن از تشکیل این نیرو، ایجاد منطقه مستقل در شمال شرق سوریه وهمچنین در درعا، سویدا و القنیطره در جنوب این کشور است. این طرح بیشتر برای حمایت از مرزهای فلسطین اشغالی و تجزیه سوریه بر اساس گرایشات قومی و طایفه ای است. 
به نوشته این روزنامه ، وزیر خارجه آمریکا از سفر به اردن دو هدف مهم دارد: نخست ، رایزنی با امان درباره پرونده سوریه و دوم مشورت درباره تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت به قدس. 
رای الیوم افزود: وزیر خارجه آمریکا قصد دارد تا اردن را در تله اعزام نیرو به شمال شرق و جنوب سوریه بیندازد تا با نیروهای سوری و متحدانش و چه بسا ترکیه بجنگند. 
مقامات اردنی برعکس همتایان سعودی و قطری خود که از اعزام نیرو به سوریه استقبال کردند، هیچ واکنشی نشان ندادند چرا که به خوبی از خطرات موافقت یا مخزر موبایلت با این خواسته آمریکا آگاهند. موافقت با این خواسته یعنی ورود به یک جنگ فرقه ای و درگیری نظامی با گروه های آموزش دیده با اهداف و ایدئولوژی قوی. اما مخزر موبایلت با خواست آمریکا یعنی توقف کمک های این کشور به اردن آن هم در شرایط اقتصادی وخیمی که در آن قرار دارد. 
رای الیوم گفت و گو درباره بحران کشورهای حاشیه خلیج فارس و قطر را جزء موضوعات حاشیه ای سفر پمپئو دانست و نوشت: آمریکا می داند که پایان دادن به این بحران ممکن نیست و اکنون برای مهار آن تلاش می کند. 
این روزنامه برآورد کرد: شانس موفقیت طرح آمریکا برای تجزیه سوریه بسیار کم است اما با خطرات و خونریزی های بیشتری همراه است بویژه که نیروهای کشورهای حاشیه خلیج فارس چندان به جنگ عادت ندارند و نبرد این نیروها در کنار آمریکا برای تجزیه یک کشور عربی، با ارزش های اسلامی وعربی در تعارض است و با تایید مردمی برخوردار نخواهد بود. 
رای الیوم نوشت: این که پمپئو با قول کشورهای عربی برای همکاری با آمریکا علیه ایران و پول هایی به این بهانه اخاذی کرده به کاخ سفید بازگردد تعجب آور نیست، بلکه شگفتی در این است که کشورهای عربی در این تله خونین جدید آمریکا بیفتند و از تجربه شکستشان در برابر سوریه در هفت سال گذشته و جنگ یمن که وارد چهارمین سال خود شده است، درس نگیرند. 
رای الیوم خطاب به کشورهای عربی افزود: نباید فریب آمریکا وسیاست های سود جویانه ترامپ را بخورید و علیه برادران خود وارد جنگ شوید چرا که او با رویکرد نژاد پرستانه خود از اعراب و مسلمانان تنفر دارد و منافع ‘اسرائیل’ را در منطقه دنبال می کند. و درحالی که در آتش جنگ در سوریه می دمد برای شرکت در جشن افتتاح سفارت آمریکا در قدس اشغالی و آغاز اجرایی کردن طرح موسوم به معامله قرن آماده می شود. 
رای تاکید کرد: جنگ آینده علیه ایران برای محافظت از تل آویو و تامین امنیت آن برای ادامه دادن به اشغال مقدسات عربی و اسلامی صورت خواهد گرفت اما ‘اسرائیل’ از این جنگ به سلامت خارج نخواهد شد. زیرا تاکنون در همه جنگ هایی که با محور ایرانی و گروه های مقاومت داشته، شکست خورده است ودر آینده نیز مستثنی نخواهد بود.