موبایل

واردات بی رویه پای وزیر جهاد را به صحن مجلس کشاند/ سه میلیون تن برنج، هزار تن ابریشم و 100 هزار تن چای


عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه واردات بیش از حد، کشاورزان را بدبخت کرده، گفت: وزیر جهاد کشاورزی باید درباره واردات سه میلیون تن برنج، هزار تن ابریشم و 100 هزار تن چای به مجلس پاسخگو باشد.

مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با نیوزنگار زر موبایل با اشاره به سوال خود از محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی که فردا در صحن مجلس مطرح می شود، گفت: وزیر باید در خصوص واردات بیش از حد محصولات کشاورزی به نمایندگان جوابگو باشد.

وی در همین زمینه به واردات بیش از حد برنج به کشور اشاره کرد و گفت: در حالی که سالانه حدود 400 تا 600 هزار تن برنج باید وارد کشور شود، اما سال گذشته بیش از سه میلیون تن برنج وارد کشور شد.

به گفته این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، سیاست نادرست وزارت جهاد کشاورزی باعث شد تا بسیاری از اراضی مرغوب کشاورزی در شمال تغییر کاربری داده شود و ویلا جایگزین شالی در زمین ها شده است.

لاهوتی با بیان اینکه سیاست وزارت جهاد کشاورزی، تولید کننده را به سرایدارهای صاحبان ویلا تبدل کرده، افزود: این میزان واردات برنج، نه تنها بیش از حد نیاز کشور است بلکه باعث شده تا محصولات کشاورزان روی دست آنها بماند و کشاورزان انگیزه ای برای تولید نداشته باشند.

وی با اشاره به واردات ابریشم به کشور گفت: در سال گذشته نزدیک به هزار تن ابریشم وارد کشور شد و این باعث شد تا برخی تولیدکنندگان کشور شغل و تنها منبع درآمد خود را ازدست بدهند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به کاهش تعرفه واردات ابریشم افزود: تعرفه واردات ابریشم 200 درصد بوده که دولت آنرا به 15 درصد کاهش داده و همین موضوع باعث واردات بیش از حد ابریشم به داخل شد.

لاهوتی همچنین به واردات بیش از حد چای به کشور اشاره کرد و گفت: نزدیک به 100 هزار تن چای خارجی وارد کشور شد در حالی که چای ایرانی مرغوب و بهترین چای کشور است.

وی افزود: افزود: اگر وزیر به سوال اینجانب پاسخ قانع کننده ندهد، مجلس به وی کارت زرد خواهد داد.

کارت زرد مجلس به معنای نارضایتی مجلس از عملکرد یک وزیر است.

چنانچه یک وزیر سه بار کارت زرد دریافت کند، در معرض استیضاح قرر خواهد گرفت.