موبایل

التهاب سیاسی در اقلیم کردستان عراق


به گزارش تسنیم، در حالی که پیش بینی‌ها در اقلیم کردستان عراق حاکی از آن بود که آرای اتحادیه میهنی کردستان متاثر از فاکتور‌هایی همچون کارنامه ضعیف حکومتی، جدایی برهم صالح، اختلافات داخلی و موضوعات مرتبط با رفراندوم برگزار شده سال گذشته با کاهش چشمگیری همراه شود، اما این حزب در همان ساعات اولیه پس از اتمام پروسه رای‌گیری، پیروزی قطعی خود را در این دوره از انتخابات اعلام کرد. این امر واکنش‌های شدیدی را به ویژه در حوزه سلیمانیه به همراه داشته است.

احزاب جنبش تغییر، ائتلاف برای دموکراسی و عدالت، جماعت اسلامی، اتحاد اسلامی و نسل جدید در بیانیه‌هایی نسبت به نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق واکنش نشان داده و آن را غیر قابل قبول دانسته‌اند. همزمان حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی که در مناطق اربیل و دهوک نیز با چنین اتهاماتی روبرو است، اما در سلیمانیه ملاحظاتی داشته و اعلام کرده است آرای این حزب در این استان به نفع جریان دیگری مصادره شده است؛ بنابراین وضعیت کلی اقلیم کردستان را می‌توان اینگونه خلاصه کرد: اتحادیه میهنی کردستان به کل پروسه هیچگونه اعتراضی نداشته و در همان ساعات اولیه از طریق رسانه‌های وابسته به خود، پیروزی قطعی در انتخابات را اعلام کرد. حزب دموکرات کردستان عراق در اربیل و دهوک راضی است و در سلیمانیه ملاحظاتی درباره شیوه عملکرد حزب همکار و البته رقیب سنتی خود دارد. تمام جریان‌های سیاسی خارج از دایره حکومت محلی هم به اعلام نتایج اولیه انتخابات معترض هستند و با این توصیف می‌توان گفت که فضای سیاسی این منطقه از عراق به سوی تنش‌های بیشتری هم گام برمی دارد.

با اتمام پروسه اخذ رای در تمام مراکز پیش بینی شده، نتایج اولیه غیر رسمی اعلام شد و بر اساس آنچه که به رسانه‌های اقلیم کردستان عراق رسیده است اتحادیه میهنی کردستان در مناطق سلیمانیه و حلبچه پیشتاز است. این نتایج بر خلاف پیش بینی کارشناسان سیاسی حوزه اقلیم کردستان بود که با توجه به مشکلات داخلی اتحادیه میهنی و به ویژه جدایی برهم صالح از این حزب، معتقد بودند که این حزب با وضعیت دیگری در این دوره از انتخابات روبرو خواهد شد.

در این میان، جنبش تغییر به شدت معترض است و اعلام کرده است در برابر اینگونه اقدامات سکوت نخواهد کرد. تغییری‌ها معتقدند که آرای آن‌ها به نفع اتحادیه میهنی کردستان شمارش شده است.

ائتلاف برای دموکراسی و عدالت به رهبری برهم صالح هم در بیانیه‌ای اعلام کرده است که بازی خطرناکی با آرای مردم صورت گرفته است و با اعلام عجیب نتایج روبرو هستیم و این وضعیت با واقعیات انتخابات همخوانی ندارد. این ائتلاف از مردم اقلیم کردستان عراق درخواست کرده است از رای خود پاسداری کنند و اجازه چنین فعالیت‌هایی را به حاکمیت محلی ندهند. جریان سیاسی منتسب به برهم صالح همچنین اعلام کرده است که کلیت پروسه انتخابات را در اقلیم رد خواهد کرد و از همه ظرفیت‌های قانونی و مدنی در جهت حراست از آرای مردم استفاده خواهد کرد.

دفتر انتخاباتی اتحاد اسلامی کردستان عراق، جریان سیاسی نسل جدید و جماعت اسلامی کردستان هم در بیانیه‌های جداگانه‌ای نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق را در اقلیم کردستان به ویژه مناطق سلیمانیه و حلبچه رد کرده و اعلام کرده اند زیر بار چنین نتایجی نخواهند رفت.

اما حزب دموکرات کردستان عراق درباره نتایج آرای دو استان اربیل و دهوک رضایت داشته و درباره وضعیت سلیمانیه ملاحظاتی دارد و اعلام کرده است که یک جریان سیاسی در این دوره از انتخابات اقدام به تقلب گسترده‌ای کرده است.

سلیمانیه اکنون فضای ملتهبی را پشت سر می‌گذارد. جنبش تغییر اعلام کرده است که هواداران اتحادیه میهنی کردستان با استفاده از سلاح سنگین به مرکز اصلی این حزب به نام گرد زرگته حمله ور شده اند. آمار منشره از اداره کل بهداشت و درمان استان سلیمانیه هم حاکی از زخمی شدن شش نفر بر اثر تیراندازی‌های دیشب است.

در واکنش به حوادث سلیمانیه، نچیروان بارزانی نخست وزیر حکومت محلی اقلیم کردستان از نیرو‌های امنیتی درخواست کرده است از مردم و مراکز حزبی و حکومتی محافظت کنند.

رسانه رسمی جنبش تغییر اعلام کرده است که نیرو‌های اتحادیه میهنی در تدارک حمله دیگر به مقر اصلی این حزب هستند و از هواداران خود خواسته است از جنبش تغییر و مزار نوشیروان مصطفی محافظت کنند.

همچنانکه در گزارش دیروز از اقلیم کردستان عراق به این نکته اشاره شد که با توجه به اختلافات سیاسی شدید در اقلیم کردستان امکان تحقق ایده تشکیل فراکسیون متحد کردستانی در پارلمان عراق تا حدی دشوار است، اینک و با تعمیق این اختلافات، روز‌های دشوار سیاسی در انتظار مردم اقلیم کردستان است، مردمی که سال‌هاست از عملکرد حاکمیت محلی ناراضی هستند و حتی صندوق‌های اخذ رای هم منجر به تغییرات مورد نظر آنان نشده است.