موبایل

تشکیل فراکسیون جدید متشکل از اصولگرایان واقعی ضروری است


جبار کوچکی‌نژاد عصر امروز در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اجلاسیه سوم مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی نتیجه کار و تلاش چندماهه احزاب و فراکسیون‌های سیاسی بود که نتیجه‌ای متمایز و تامل‌برانگیز را رقم زد.

وی با بیان اینکه چیدمان افراد بیانگر وارد شدن انتخابات هیئت‌رئیسه به دور دوم بود، افزود: از ابتدا نیز قابل پیش‌بینی بود که نحوه برگزاری و چیدمان سیاسی، افراد انتخابات را وارد دور دوم می‌کند، اما پیش‌بینی‌ها گویای رای 50 تا 60 عددی حاجی بابایی نبود.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان با اشاره به عدم همکاری همه نمایندگان اصولگرا در این انتخابات گفت: بسیاری از نمایندگانی که در جبهه اصولگرایان بودند در روزهای آخر به سمت لاریجانی و مستقلین حرکت کردند و این مسئله موجب شد تا تعادل اصولگرایان برهم بخورد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتحاد نمایندگان عضو فراکسیون امید خاطرنشان کرد: ما پیش‌بینی می‌کردیم که لیست امید مجلس 110 رای را کسب کند و مشاهده شد که همه آن‌ها تقریباً یکپارچه و متحد رای خود را به ائتلافشان دادند.

عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در جبهه اصولگرایان تزلزل شدید نیروها دیده می‌شد و این مسئله عاملی شد تا پیش‌بینی ما از نتایج انتخابات هیئت‌رئیسه خوب درنیاید، مطرح کرد: در مرحله دوم نیز اصولگرایان به جای اینکه بر اصلاح‌طلبان حاکم باشند قضیه خوب پیش نرفت و رایی که لاریجانی آورد تقریباً به وی فهماند که این اصولگرایان هستند که در رئیس شدنش نقش دارند.

کوچکی‌نژاد، همراه شدن نمایندگان مستقل با اصلاح‌طلبان را عامل اصلی در انتخاب نواب رئیس مجلس برشمرد و گفت: رئیس و دو نواب در مجلس مهم و تعیین‌کننده هستند و از سایر هیئت‌رئیسه کاری برنمی‌آید.

نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس با اذعان به اینکه انتخابات در نواب و ریاست از تعادل برخوردار نیست و همه در بازی‌های پشت پرده خلاصه می‌شود، خاطرنشان کرد: تعداد اصولگرایان از 70 نفر فراتر نمی‌رود و تعدادی از نمایندگان عضو فراکسیون تنها نام اصولگرایی را به رخ می‌کشند و با اصلاح‌طلبان همراه و همگام‌اند و با آن‌ها نهار و شام می‌خورند.

وی افزود: این افراد منش و تفکر اصلاح‌طلبی دارند و همه هم‌وغمشان کمک به مواضع اصلاح‌طلبان است و در تجارب گذشته از جمله سال‌های اخیر خود را نشان داده‌اند.

عضو فراکسیون ولایی مجلس بر ضرورت تشکیل فراکسیون متشکل از نمایندگان اصولگرای واقعی تاکید کرد و گفت: اصولگرایان باید یک‌خانه تکانی اساسی در ساختار خود داشته باشند و یک فراکسیون درست‌وحسابی اصولگرایان را تشکیل دهند.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت افزود: جمع متشکل از 70 نفر از اصولگرایان واقعی در مجلس می‌تواند تاثیر به سزایی در ارائه طرح‌ها، لوایح و مواضع سیاسی داشته باشند.

کوچکی‌نژاد با بیان اینکه با اشاره به عدم اتحاد نمایندگان عضو فراکسیون ولایی در بزنگاه‌ها و مواقع حساس مجلس تصریح کرد: اگر ادامه روند حضور اصولگرایان به شیوه کنونی باشد و در بین آن‌ها نمایندگانی به منش و تفکر اصلاح‌طلبی وجود داشته باشند در بزنگاه‌ها و گلوگاه‌ها جا می‌زنند و این مسئله در طی چند سال اخیر خود را نشان داده است.