موبایل

دیدار پمپئو با مقام ارشد کره شمالی در نیویورک+عکس


به گزارش تسنیم به نقل از یورو نیوز، مقامات ارشد دو کشور در حالی با یکدیگر ملاقات کردند که قرار است دو طرف در جریان سفر کیم یونگ چول به نیویورک در مورد برنامه هسته ای کره شمالی و دیدار احتمالی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی گفتگو کنند.

مقامات آمریکا و کره شمالی در حالی پس از 90 دقیقه محل ملاقات چهارشنبه شب را ترک کردند که جزئیاتی از گفتگوهای آنها اعلام نشده است. وزیر خارجه آمریکا در پایان این دیدار که با صرف شام همراه بود تنها از آن ابراز رضایت کرد. کاخ سفید پیش از ملاقات روز چهارشنبه مایک پمپئو و کیم یونگ چول تاکید کرده بود که احتمال برگزاری اجلاس سران آمریکا و کره شمالی همچنان وجود دارد.

کیم یونگ چول نایب رئیس کمیته مرکزی حزب کارگران کره شمالی است. او بلند پایه ترین مقام این کشور محسوب می شود که از سال 2000 تاکنون با مقامات آمریکا در خاک این کشور دیدار می کند.

دیدار وزیر خارجه آمریکا با مقام ارشد کره شمالی در نیویورک+عکسرئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته از لغو دیدارش با کیم جونگ اون که برای روز 12 ژوئن (22 خرداد) در سنگاپور برنامه ریزی شده بود، نیوز داد. کیم یونگ چول و مایک پمپئو روز پنجشنبه نیز با یکدیگر دیدار خواهند کرد. وزیر خارجه آمریکا ساعتی پس از این دیدار در یک نشست نیوزی شرکت خواهد کرد.

کیم جونگ چول در واقع بلندپایه ترین مسئول کره شمالی است که پس از هجده سال قدم به خاک آمریکا می گذارد. این مقام ارشد کره ای که پیشتر ریاست بخش اطلاعات ارتش کره شمالی را برعهده داشت در روند برنامه ریزی برای ملاقات کیم جونگ اون و دونالد ترامپ نقش به سزایی ایفا کرده است. او همچنین در راس تیم استقبال کننده از مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در پیونگ یانگ نیز بود.