موبایل

راه مقابله با تحریمهای آمریکا، موضوع مذاکرات امروز پوتین و مودی


 به گزارش «تسنیم»، روزنامه «کامرسانت» ، چاپ مسکو نوشته است: “نارندرا مودی” نخست وزیر هند امروز (دوشنبه) در بندر سوچی با “ولادیمیر پوتین”، برای نخستین بار بعد از انتخاب مجدد وی به سمت ریاست جمهوری روسیه دیدار و گفتگو می کند. آنچه ضرورت دیدار این نخستین دیدار غیررسمی رهبران دو کشور را فراهم کرده، تشدید بحران در اوضاع امنیتی جهان بعد از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای با ایران و همچنین بالا گرفتن مشاجرات تجاری بین قدرتهای بزرگ جهانی است.

نگرانی دهلی از آینده روابطش با مسکو و تهران

علاوه بر همکاریهای نظامی-فنی بین روسیه و هند، اوضاع پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، وضعیت افغانستان،‌ دورنمای فعالیت اتحادیه اقتصادی اورآسیا که دهلی به آن علاقه مند بوده و همچنین آینده طرح بلندپروازانه کریدور حمل و نقل «شمال-جنوب» است که در سال 2000 به ابتکارعمل روسیه، هند و ایران ابداء‌ شد.

این کریدور ترانزیتی باید اقیانوس هند و خلیج فارس را از طریق ایران به دریای خزر متصل کرده و از طریق خاک روسیه مسیر حمل کالا به کشورهای اروپایی را هموار سازد. استفاده از این مسیر زمان حمل کالا به اروپا را 20 روز زودتر و ارزش کالا را 30 درصد ارزانتر خواهد نمود.

این در حالی است که اعمال تحریمهای جدید آمریکا علیه ایران و اعمال فشار احتمالی واشنگتن بر شرکت کنندگان در این طرح می تواند دورنمای تحقق این طرح بزرگ را دوباره در معرض خطر قرار دهد.

“پانکاج ساران” سفیر هند در روسیه به این روزنامه گفته است: «وخامت و غیرپایدار شدن اوضاع در روابط بین المللی در نتیجه تحریمهای یکجانبه آمریکا علیه تهران و مسکو ، دیدار نخست وزیر مودی و رئیس جمهور پوتین را ضروری نموده است. برغم اعمال فشار غرب، هند قصد دارد تمامی توافقات خود با روسیه را تحقق بشد.»

این دیپلمات نقش روسیه برای  ایجاد توازن در منطقه آسیا و اقیانوس آرام را برای کشورش بسیار مهم ارزیابی کرد.

همکاری با روسیه و ایران، برای هند اهمیت زیادی دارد

“ناندان اونیکریشنان” کارشناس معروف هندی و نائب رئیس موسسه «Observer Research Foundation» به این روزنامه گفت: «در شرایط بی ثباتی کنونی در جهان در پی اقدامات “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا، هند مجبور شده تا توازن بیشتری در روابط خود با مسکو و واشنگتن بوجود آورد. از یک سو هند حداقل برای چندین سال آینده نمی تواند از خرید تسلیحات نظامی روسی صرف نظر کند و از طرف دیگر نمی خواهد به خاطر همکاری نظامی با روسیه، تحت تحریم آمریکا قرار بگیرد. این وضعیت دشوار  در مذاکرات سوچی بررسی می شود.»

به گفته این کارشناس، هند به دلیل تحریمهای آمریکا علیه ایران نیز در وضعیت بدی قرار گرفته. دهلی نمی تواند از همکاریها با تهران صرف نظر کند و ایران راه دسترسی کالاهای هندی به بازارهای آسیای مرکزی و افغانستان است. به همین دلیل مقامات دهلی باید شرکای آمریکایی خود را متقاعد سازند که جایگزینی برای همکاریها با ایران وجود ندارد.

لازم به یادآوری است که دولت هند اعلام کرده که همه تدابیر لازم برای دفاع از منافع اقتصادی خویش بعد از خروج آمریکا از برجام را اتخاذ خواهد کرد.

“روسلان پوخوف” مدیر مرکز تجزیه و تحلیل راهبردی روسیه نیز یادآور شده است که همکاریهای نظامی-فنی بخش مهمی از روابط هند و روسیه را تشکیل می دهد و مسلما اعمال فشارهای آمریکا، با توجه به روابط نزدیک دهلی نو با واشنگتن، بر آن تاثیر می گذارد. به همین دلیل ضروری است تا چالشهای مشترک پیش روی دو کشور مورد بررسی و تبادل نظر دقیق قرار گرفته و راههای مقابله مشترک با آنها پیدا شود.