موبایل

آمریکا سقف خواسته های خود را در مقابله با ایران بالاتر می برد


 به گزارش زر موبایل، از زمان اعلام رئیس جمهور آمریکا در مورد خروج از توافق هسته ای، دولت ایالات متحده از اعمال تحریمها علیه ایران باز ننشسته است، که آخرین آنها موارد جدیدی از تحریمهاست که شکلی نمادین به خود گرفته است. در همین راستا، وزارت خزانه داری آمریکا تحریمهایی را علیه برخی شخصیتها و موسسه ها اعلام کرد و این اقدام تلاشی بود در جهت متوجه کردن انظار به نظام ایران و وارد کردن فشار داخلی بر آن از طریق ایجاد مشکلات اقتصادی. این مساله اتهامات تهران نسبت به آمریکا در مورد نیت آن برای تغییر نظام ایران و دخالت در امور داخلی آن را تقویت می کند که بر اساس این نیت، تحریمها با هدف مقابله با سیاست های سیستم سیاسی اعمال شده است.

الاخبار در ادامه می نویسد: تحریمهایی که معمولا محاصره موسسه های نظامی یا تجاری موثر در سطوح اقتصادی و سیاسی در ایران را هدف قرار می داد، این بار پس از وعده پمپئو در مورد «اعمال شدیدترین تحریمها علیه تهران»، با اعلام نام برخی افراد همراه شده است.

شاید این عبارت پمپئو بیانگر اهتمام واشنگتن برای روشن شدن تفاصیلی باشد که در دستور کار تحریمهای سابق نبوده است و به این ترتیب، جدیت آمریکا برای مقابله ای تازه با ایران مشخص می شود.

برای مثال، وزارت خزانه داری آمریکا اخیراً زندان اوین ایران را در لیست تحریمهای خود قرار داده است یا مدیر تلویزیون ایران، عبدالعلی علی عسکری را  تحریم کرد. به نظر می رسد تحریمهای جدید به دنبال آن است تا ادعاهایی درباره نقض حقوق بشر را در ایران برجسته کرده و تحریمهای اقتصادی را به مواضع سیاسی نظام ربط دهد، تا به این ترتیب حالتی اعتراضی علیه سیستم سیاسی ایجاد کند.

در حقیقت این اقدامات واشنگتن از استراتژی اعلام شده آن علیه جمهوری اسلامی به دور است؛ که طبق آن، مقابله آمریکا با ایران، در چارچوب برنامه های هسته ای و موشکی آن و فعالیت سپاه پاسداران و سیاست خارجی آن قرار می گیرد.

چه بسا سیاست اعمال تدریجی تحریمها با هدف افزایش فشارها بر ایران اتخاذ شده است، تا تهران را مجبور به نشستن بر سر میز مذاکره کند؛ علاوه بر اینکه گفته می شود ممکن است این مقابله از حد خواسته های مشخص شده آمریکا فراتر رود. اما پیام آمریکا همچنان مورد قبول تهران نیست، همانطور که مشاور ارشد رهبر انقلاب ایران، علی اکبر ولایتی تاکید کرده است که کشورش توانایی های موشکی و منطقه ای خود را با وجود مخزر موبایلت آمریکا حفظ خواهد کرد. وی طی سخنانی اظهار داشت نسبت به افق مذاکرات با دولتهای اروپایی بدبین است، همانطور که رهبر انقلاب در گذشته به گرایش به شرق و اقامه روابط استراتژیک با چین فراخوانده بود. ولایتی در ادامه صحبتهایش از چین و روسیه  و ایستادگی آنها در کنار ایران تمجید نموده و به همکاری پکن با تهران و افزایش حجم مبادلات بین آنها تا 52 میلیون دلار اشاره کرد.

به گزارش زر موبایل، دیروز نیز  سیگال مندلکر، معاون وزارت خزانه داری آمریکا، در سخنرانی خود در بنیاد دفاع از دموکراسی گفت: اگر نظام سیاسی ایران رفتار خود را تغییر ندهدتحریم های آمریکا افزایش خواهد یافت. او مدعی شد که این تحریم ها دردناک خواهد بود. مندلکر همچنین از تمام شرکای ایالات متحده خواست تا متحد شوند و به تحریم های جدید علیه ایران بپیوندند.

معاون وزارت خزانه داری ایالات متحده با اشاره به شرکای این کشور در اتحادیه اروپا گفت: من به شما هشدار می دهم که اقدامات بیشتری برای اطمینان از اینکه شرکت های شما با ایران و شرکای این کشور معامله نمی کنند را انجام دهید.

دونالد ترامپ روز 18 اردیبهشت با اعلام خروج آمریکا از برجام تاکید کرد تحریم‌هایی که در چهارچوب این توافق لغو شده بودند را بار دیگر علیه تهران به اجرا می‌گذارد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین ضمن اعلام وضع تحریم‌ها و مجازات‌های اقتصادی سنگین‌تر علیه ایران در آینده تصریح کرده بود که چنانچه شرکت‌های بین‌المللی این تحریم‌ها را نقض کنند با تنبیهات سخت آمریکا مواجه خواهند شد.