موبایل

تلاش اسرائیل برای ترور دانشمندان هسته ای ایران


به گزارش ایسنا، نشریه نشنال اینترست در گزارش خود به شرح ماجرای ترور چند تن از دانشمندان هسته‌ای کشورمان در سال‌های گذشته،‌ شامل مسعود علیمحمدی، مجید شهریاری، فریدون عباسی که توانست از حادثه نجات پیدا کند، داریوش رضایی‌نژاد و مصطفی احمدی‌روشن پرداخت و نوشت: پس از وقوع این ترورها، مقامات ایران، آمریکا و اسرائیل را مقصر دانستند و اعلام کردند که واشنگتن و تل‌آویو پشت این ترورها قرار دارد. مقامات آمریکایی این اتهام را رد کردند و اسرائیلی‌ها نیز گفتند که این حملات را محکوم نمی‌کنند و مهم نیست که چه کسی آن‌ها را انجام داده است اما مدتی بعد، منابع متعدد و ناشناخته‌ای در سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل و حلقه‌های دیپلماتیک آمریکا اعتراف کردند که موساد، سازمان جاسوسی اسرائیل پشت این ترورها قرار داشته است. همان‌طور که علی جمالی‌ فشی که پس از ترور مسعود علیمحمدی بازداشت شده بود، اعتراف کرد. وی اقرار کرد که به دستور اسرائیل در این عملیات شرکت کرده و دست به این اقدام زده بود.

اعترافات این منابع ثابت کرد که اسرائیل به معنای واقعی در حال آموزش اعضای گروهک تروریستی منافقین برای انجام عملیات این چنینی در ایران است.

در سال 2014 نیز یک نیوزنگار فاش کرد که آمریکا، اسرائیل را برای توقف این ترورها تحت فشار قرار داده است و جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا از اینکه مطلع شد اسرائیلی‌ها تحت عنوان عوامل سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در پاکستان اقدام به جذب نیرو برای اجرای عملیات و ترور در ایران کرده‌اند، بسیار خشمگین شد.

نشنال اینترست در ادامه با ارائه جزئیات بیشتر درباره تلاش رژیم صهیونیستی برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران از طریق ترور دانشمندان هسته‌ای نوشت: به سختی می‌توان این نکته را انکار کرد که این عملیات‌ها از تاکتیک‌هایی استفاده کردند که در صورت به کار گرفته شدن علیه دانشمندان اسرائیلی یا آمریکایی، به طور قطع در غرب تروریسم یا قتل نامیده می‌شدند. به نظر می‌آید محکوم کردن یا تقدیر از ترورها نه براساس روش‌های مورد استفاده، بلکه بر مبنای اینکه چه کسی آن‌ها را انجام داده است، صورت می‌گیرد.