موبایل

خواهان تشکیل دولت وحدت ملی در لبنان هستیم


به گزارش مهر، سخنرانی سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان شروع شد.

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در ابتدای سخنرانی خود به موضوع انتخابات اشاره کرد و گفت: ما بعد از انتخابات همیشه خواهان تشکیل دولت بودیم و این مسئله با نگرانی ها ما در مورد شرایط منطقه ارتباطی ندارد.

وی افزود: برخی به تغییرات منطقه ای دل خوش کرده اند، آنها باید از چنین مسائلی دوری کنند؛ چرا که تغییرات به نفع محور مقاومت خواهد بود.

دبیر کل حزب الله لبنان عنوان کرد: ما از موضع منافع ملی که برگرفته از شرایط اقتصادی، معیشتی، بحران زباله ها، بحران برق و سایر مسائل است، سخن می گوییم. البته باید گفت که در تعیین معیارها مشکل وجود دارد و باید در تشیکل دولت معیار واحد وجود داشته باشد و آن التزام به نتایج انتخابات است و همه طرف ها باید به آن متعهد باشند.

سید حسن نصرالله اظهار داشت: ما خواهان تشکیل دولت وحدت ملی و پایبندی به نتایج انتخابات پارلمانی هستیم.

وی با اشاره موضوع آوارگان سوری گفت: هیچ کسی طرح بازگرداندن اجباری آوارگان به کشورشان را مطرح نکرده و نیازی به تنش در این موضوع نیست، همه از بازگشت داوطلبانه و امن سخن گفته‌ اند، آوارگانی که به دنبال بازگشت به میهن خود هستند، بازگشت آنها با میل و اراده خود و به صورت کاملا امن خواهد بود.

دبیر کل حزب الله لبنان تاکید کرد: برخی طرف ها و نهادهای بین المللی و داخلی به دنبال ایجاد نگرانی برای آوارگان سوری در مورد مسئله بازگشت هستند و به آنها اطلاعات نادرست می دهند و این مسئله باید حل و فصل شود.

نصرالله با تاکید بر اینکه ممانعت از بازگشت آوارگان باعث آزار و اذیت ملت سوریه و ملت لبنان خواهد شد، گفت: ما به عنوان حزب الله لبنان در برابر پیچیدگی های موجود در پرونده آوارگان و با توجه به روابطمان با سوریه دست یاری خود را برای حل این مسئله دراز می کنیم.

وی افزود: ما به ارتباط خود با آوارگان سوری ادامه خواهیم داد و اسامی کسانی را که خواهان بازگشت هستند را ثبت و در اختیار دولت سوریه قرار خواهیم داد و با نیروهای امنیتی لبنان برای بازگشت بیشترین تعداد آوارگان به کشورشان همکاری خواهیم کرد.

وی ادامه داد: برخی از آوارگان خواهان بازگشت پیش از شروع مدارس هستند و ما به کمک خود برای تعیین تکلیف پرونده آوارگان میان دولت لبنان و سوریه ادامه خواهیم داد.

دبیر کل حزب الله لبنان تصریح کرد: ما در حزب الله پرونده ای را برای کمک به آوارگان سوری به منظور بازگشت به کشورشان تشکیل دادیم و نوار الساحلی نماینده سابق پارلمان را به عنوان مسئول این پرونده انتخاب کردیم. ما در مناطق مختلف کمیته های مردمی تشکیل خواهیم داد تا با آوارگانی که به دنبال بازگشت هستند در ارتباط باشند.

سید حسن نصرالله در ادامه اظهارات خود به برخی ناآرامی‌های اخیر در «بعلبک و هرمل» اشاره کرد و افزود: بعد از پایان انتخابات و اعلام نتایج آنچه در بعلبک و هرمل رخ داد غیر قابل فهم بود، در رسانه‌ ها تحت عنوان هرج و مرج امنیتی بزرگ شد،‌ این موضوع باید متوقف شود.

وی سپس اهالی این منطقه را به همکاری با ارتش و نیروهای امنیتی دعوت کرد و گفت: از ارتش و نیروهای امنیتی خواهان فعالیت و تلاش جدی برای متوقف کردن این ناآرامی ها هستم و ساکنان این مناطق را نیز باقی ماندن در محل سکونت خود فرا می خوانیم. پرونده بعلبک نباید رها شود و حل وفصل آن مسئله دشواری نیست و همه طرف ها باید در این مورد همکاری کنند.

دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره با حوادث الیمونه و العاقوره، تصریح کرد: سوق دادن امور به سمت استفاده از سلاح و تحریک به درگیری قبیله ای و رسانه ای در حدل خیانت ملی است و گشودن این پرونده همزمان با حوادث بعلبک مشکوک است.