موبایل

سوئد بدون ایبرا، تیمی بی‌ستاره/حذف کننده ایتالیا برای خلق شگفتی‌های جدید می‌آید 


به گزارش فارس، سوئد در مرحله انتخابی جام جهانی خیلی نکات را ثابت کرد.از جمله این که بدون زلاتان ایبراهیموویچ، تیمی فاقد ستاره است.اما همین مجموعه موفق شد با رعایت یک اصل، به  مسابقات روسیه راه یابد و ایتالیای نامی را حذف کند.

 

*تعداد حضور در جام جهانی

سوئدی ها را جزو تیم های با تجربه در سطح جام جهانی باید تصور کرد.این تیم که اولین مرتبه در سطح بین المللی درسال 1908 مقابل نروژ حاضر شد و 11 بر 3 برنده و مطرح شد، تاکنون 11 دوره در ورلدکاپ حاضر شده است:1934، 1938،1950،1958،1970،1974،1978،1990،1994،2002، 2006 به این ترتیب مسابقات روسیه، دوازدهمین دوره حضور شمال اروپایی ها در جام خواهد بود که البته می خواهند متفاوت با ادوار گذشته باشند.

بهترین عملکرد «آبی و زرد»در دوره های قبلی شامل جام جهانی 1958 می  شود که خود میزبان بود و به مقام نایب قهرمانی بازی ها رسید.همینطور در مسابقات 1950 و 1994 مقام سوم را کسب کرد.

*مرحله مقدماتی

وایکینگ ها هرچه تلاش کردند، در مرحله مقدماتی نتوانستند از پس فرانسه برآیند.تیم اسکاندوینای در مرحله مقدماتی در گروه یک قاره اروپا برابر فرانسه، هلند، بلغارستان، لوگزامبورگ و بلاروس ایستاد و در نهایت بعد از 10 مسابقه پس  از فرانسه (23 امتیاز) با 19 امتیاز دررده دوم جای گرفت.سوئد به این ترتیب راهی مسابقات پلی اف شد.حریف آن در این مرحله حساس،تیم پرسابقه قاره سبز و قهرمان 4 دوره جام های جهانی یعنی ایتالیا بود.سوئدی ها در بازی رفت موفق شدند یک بر صفر بر آتزوری غلبه کنند.در بازی برگشت با وجود تحمل فشار زیاد، به تساوی بدون گل رسیدند و با همان برد خفیف بازی رفت، خود بلیت سفر به روسیه گرفتند و فاتح پرسابقه 4 دوره جام جهانی را از این جام حذف کردند.

*افتخارات

سوئدی ها در کنار مقام نایب قهرمانی جام جهانی 1958، عنوان سومی جام های جهانی 1950 و 1994 و مقام چهارمی جام جهانی 1938، در سطح قاره اروپا یکبار در سال 1992 که خود میزبان بودند، تا مرحله نیمه نهایی پیش رفتند اما در المپیک ، آنها فاتح مسابقات سال 1948 شدند و در دو دوره 1924 و 1952 نیز مدال برنز گرفتند.

*بازیکنان شاخص

ستاره تابناک سوئدی‌ها «زلاتان ایبراهیموویچ» بود که بعد از جام ملت های ۲۰۱۶ از تیم ملی کناره گیری کرد. بعد از آن اتفاق، اساس بازی تیم بر پایه کار تیمی گذاشته شد.

به همین دلیل ستاره فوق‌العاده‌ای در کادر نفرات سوئد دیده نمی‌شود. اما شاید بتوان گفت مهم‌ترین بازیکن در ترکیب کنونی، امیل فورسبرگ است که در تیم آر.ب لایپزیگ آلمان توپ می‌زند.وی قادر است از خط میانی بازی رو به جلوی تیمش را به خوبی کارگردانی کند.همچنین آلبین اکدال و کریستوفر نیمان از دیگر چهره‌های مهم تیم سوئد به شمار می‌روند.

*مربی

تیم کنونی سوئد محصول تلاش های یانه آندرسون است.این مربی ۵۵ ساله از ژوئن سال ۲۰۱۶ مسئول تیم ملی سوئد است.

وی در سطح بین‌المللی چهر‌ه‌ای گمنام است.وی تا قبل حضورش در تیم سوئد، مربیگری چند تیم سوئدی را تجربه کرد.

این مربی به استفاده از روش‌های قدیمی توجه می‌کند و باور دارد تیمش می‌تواند با محکم‌کردن خط دفاع تیمی قابل بحث در جام جهانی روسیه در رقابت با آلمان، مکزیک و کره‌جنوبی باشد.

*سیستم بازی

آندرسون، مربی سوئد به روش ۲-۴-۴ اعتقاد زیادی دارد.وی در مصاحبه با رسانه‌ها مرتب بر این موضوع تاکید ورزیده که بازیکنانش در این قالب، بهترین کارایی را دارند.یعنی در دفاع محکم ظاهر می‌شوند و در حمله قادر به ضربه‌زدن به هر حریفی خواهند بود.

 

*نقاط قوت و ضعف

مهم‌ترین ویژگی مثبت تیم سوئد، همبستگی اعضایش است.با وجود همین خصلت بود که تیم اسکاندیناوی توانست ازمرحله مقدماتی سربلند بیرون آید.آنها در کنار هم، در دفاع به حریف فضا نمی‌دهند که این خصلت را در ۲ بازی پلی آف پایانی مقابل ایتالیا به خوبی نمایان ساختند.

در حمله نیز آنها حرف‌های برای گفتن خواهند داشت. تیم سوئد البته شاید زیاد حمله نکند اما هر وقت که رو به جلو می‌آید، خطرناک است.