موبایل

ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است


به گزارش نیوزنگار زر موبایل گرانی های روزهای گذشته بخصوص افزایش قیمت خودرو، سکه و ارز باعث شد تا برخی از نمایندگان مجلس واکنش هایی داشته باشند.

تذکرات نمایندگان مجلس به رئیس جمهور و وزرای اقتصادی گوشه هایی از واکنش نمایندگان بود. 

البته هیئت رئیسه مجلس در جلسه دوشنبه هفته گذشته خود تصمیم گرفت تا وزیر صنعت، معدن و تجارت و برخی دیگر از مسئولین دولتی سه شنبه این هفته در صحن مجلس حاضر شوند و در خصوص گرانی ها به نمایندگان پاسخگو باشند اما جلسه مذکور به بهانه آماده نبودن گزارش مرکز پژوهشهای مجلس در این زمینه، لغو و به هفته آینده موکول شد.

در همین راستا نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند که مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد را استیضاح کنند.

طرح استیضاح این وزیر روز سه شنبه همین هفته در مجلس تهیه و به امضای 30 نماینده هم رسید.

نیوزنگار زر موبایل با طرح این پرسش که «عملکرد تیم اقتصادی مجلس چگونه ارزیابی می شود و آیا نیاز به ترمیم کابینه است؟» به سراغ نمایندگان فراکسیون امید مجلس که با دولت همسو و همفکر هستند، رفت.

متن زیر حاصل این گفتگو است:

تیم اقتصادی قوی و کارآمد نیست

محمدجواد فتحی نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتظار این است که رئیس جمهور تدبیر و یک تیم اقتصادی قوی را اتتخاب می کرد، گفت: تیم اقتصادی دولت قوی و کارآمد نیست و رئیس جمهور باید یک تیم قوی، منسجم و هماهنگ را جایگزین کند.

وی با بیان اینکه با استیضاح یک وزیر مشکل حل نمی شود، افزود: بخش عمده ای از مشکلات اقتصادی به مسائل روانی جامعه برمی گردد. وقتی در جامعه در خصوص یک کالا شایعه می شود، مردم به سمت خرید آن می روند و این در افزایش قیمت تاثیر دارد. 

عضو کمیسیون قضائی و حوق مجلس اضافه کرد: البته باید به نحوه تعریف روابط سیاسی و بین المللی هم توجه داشت. ارتباط با دنیا یک واقعیت انکار ناپذیر است که در جامعه تاثیر گذار می شود.

 

باید با کار کارشناسی و دقت نظر رفتار کرد

جلال میرزایی نماینده ایلام در مجلس معتقد است که مجلس در جایگاه نظارتی است و باید این وظیفه خود را به درستی انجام دهد.

وی افزود: نباید کلی گویی شود. باید در حوزه نظارت مشخص کنیم که کدام وزیر و چه کوتاهی داشته است.

این نماینده عضو فراکسیون امید مجلس می گوید که در شرایط بحرانی عوامل مختلف تحت شعاع قرار می گیرند و در بخشهایی ایجاد چالش می شود اما اگر مجلس بی محابا و بدون نظر کارشناسی دقیق وارد شود و وزرا را تغییر دهد، چه بسا نتیجه عکس گرفته شود و بجای کنترل، شرایط را تشدید کند.

میرزایی تاکید کرد: باید با دقت عمل شود و با مسائل ریشه ای، سطحی برخورد نشود.

 

 تغییر و ترمیم کابینه ضروری است

طیبه سیاوشی نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی هم معتقد است که ضرورت ایجاب می کند تا یک تیم اقتصادی فعال، کار بلد و جوان وارد دولت شوند.

وی افزود: ریشه همه مشکلات اقتصادی کشور به خارج از کشور بر نمی گردد بلکه به داخل و ضعف مدیریت هم مربوط می شود.

این نماینده عضو فراکسیون امید مجلس با تاکید بر اینکه تیم اقتصادی دولت باید ترمیم شده و تغییر یابد، گفت: برخی از نمایندگان مجلس هم همین نظر را دارند.

سیاوشی در خصوص استیضاح وزرا گفت: وقتی از استیضاح صحبت می شود ذهن برخی افراد به سمت باج خواهی می رود. من هنوز روی استیضاح وزرا فکر نکردم اما معتقدم رئیس جمهور باید کابینه را ترمیم کند.

 

ضرورت افزایش اختیارات مجلس

شهاب الدین بیمقدار نماینده تبریز، اسکو و آذر شهر هم معتقد است که مشکلات اقتصادی کشور را باید ریشه ای حل کرد.

وی گفت: با تغییر یک یا 2 وزیر مشکلات اقتصادی حل شدنی نیست.

این عضو فراکسیون امید مجلس افزود: باید اعتماد عمومی را تقویت کرد و اینگونه نباشد که بعد از هر شایعه ای مردم برای خرید هجوم بیاورند.

بیمقدار گفت: باید اختیارات مجلس افزایش یابد و برای دخل و خرج کشور تصمیمات بهتری گرفت.