موبایل

واکنش آمریکا به درخواست معافیت اروپا از تحریم‌های ایران


به گزارش مشرق، راس که روز پنج‌شنبه با شبکه «سی. ان. بی. سی» صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوالی درباره نامه روز گذشته سه کشور عضو اتحادیه اروپا به آمریکا، گفت: «اگر دولت ما معافیت موثری صادر کند، برای من بسیار غافلگیرکننده خواهد بود.»

دیروز آلمان، انگلستان و فرانسه که سه کشور اروپایی حاضر در توافق هسته‌ای با ایران هستند، به نمایندگی از اتحادیه اروپا، نامه‌ای به آمریکا نوشته و از دولت این کشور خواستند اتحادیه اروپا را از اجرای تحریم‌های ثانویه اعمال‌شده علیه ایران، معاف کند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا ماه گذشته رسما این کشور را از توافق هسته‌ای با ایران خارج و تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای رفع‌شده ذیل برجام را احیا کرد. آمریکا به شرکت‌های خارجی همکار با ایران سه تا شش ماه برای خروج از بازار ایران فرصت داده است.

کشورهای اروپایی با بیان اینکه خواهان ادامه اجرای توافق هسته‌ای هستند، از ایران خواسته‌اند به این توافق پایبند بماند. ایران تاکید کرده تنها در صورتی به حضور در برجام ادامه می‌دهد که اروپا بتواند تامین منافع مالی متصور در توافق هسته‌ای را برای ایران تضمین کند.

در نامه دیروز کشورهای اروپایی به آمریکا، تاکید شده بود که در صورتی که تحریم‌های ثانویه علیه شرکت‌های اروپایی همکار با ایران اجرا شوند، بقای برجام به خطر می‌افتد و بعید است که بتوان ایران را به ماندن در توافق راضی کرد.

نیوزگزاری «رویترز» دیروز گزارش داد که تیم‌های اعزامی خزانه‌داری آمریکا در اروپا و شرق آسیا به این کشورها تاکید کرده‌اند که تحریم‌ها اجرا می‌شود و شرکت‌های نقض‌کننده آن در معرض ریسک جریمه‌های سنگین قرار می‌گیرند.

آمریکا امروز شرکت چینی «زد. تی. ای» را به دلیل مراودات تجاری با ایران، به پرداخت یک میلیارد دلار جریمه، تغییر هیئت مدیره و پذیرش استقرار یک تیم ناظر منتخب آمریکا در کارخانه، محکوم کرد.