موبایل

واکنش نخست‌وزیر عراق به آتش‌سوزی در مرکز نگهداری صندوق آرا 


به گزارش فارس، «حیدر العبادی»، نخست‌وزیر عراق بامداد دوشنبه سوزاندن برگه‌های رای در این کشور را بخشی از توطئه‌ها برای «لطمه زدن» به عراق و «دموکراسی» این کشور خواند. 

شبکه نیوزی الحدث گزارش داد العبادی همچنین به نهادهای امنیتی این کشور دستور داد تدابیر امنیتی را برای محافظت از مراکز نگهداری صندوق‌های رای تشدید کنند. آقای العبادی همچنین خواستار تحقیق درباره این حادثه شده است. 

 در همین حال، در پی آتش‌سوزی در مرکز نگهداری صندوق‌های رای در منطقه «الرصافه» در بغداد، پایتخت عراق، برخی منابع نیوزی مدعی شده‌اند طرحی به پارلمان عراق ارائه شده که خواستار برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی در این کشور است.

شبکه نیوزی NRT کردستان این نیوز را منتشر کرده اما هنوز هیچ منبع رسمی آن را تایید نکرده است. 

پیشتر «سلیم الجبوری» رئیس پارلمان عراق خواستار تجدید انتخابات و مجازات «عاملان تقلب» در انتخابات عراق شده بود.

سلیم الجبوری تاکید کرد که آتش سوزی انبارهای حاوی صندوق های رای در منطقه الرصافه، «عمدی و جنایتی برنامه ریزی شده بود.»

وزارت کشور عراق امروز یکشنبه اعلام کرد که بزرگترین مرکز نگهداری صندوق‌های رای در عراق در آستانه بازشماری دستی آراء، دچار حریق شد و به طور کامل در آتش سوخت.

پارلمان عراق پس از آن که حیدر عبادی از احتمال «تخلف انتخاباتی بی‌سابقه» نیوز داده بود، دستور بازشماری آرای رای‌گیری انتخابات اخیر پارلمانی را صادر کرد.

مدتی پس از صدور دستور بازشماری توسط دولت عراق، رئیس کمیسیون انتخابات عراق برکنار شده و نتایج صندوق‌های آرای خارج از کشور هم باطل اعلام شده است.

انتخابات ماه گذشته در عراق ۲۲ اردیبهشت‌ماه سال جاری (برابر با ۱۲ ماه می) در اکثر نقاط این کشور برای نخستین‌بار با استفاده از سیستم رای‌گیری الکترونیکی برگزار شد.