موبایل

استقبال سوریه از طرح حزب‌الله لبنان


به گزارش فارس، پس از آنکه برخی طرف‌های بین‌المللی و منطقه‌ای با ایجاد ارعاب در میان آوارگان سوری سعی کردند روند بازگشت آن‌ها به کشورشان را به تاخیر بیندازند، حزب‌الله وارد عمل شده و روابط عمومی این جنبش چهارشنبه (دیروز) با صدور بیانیه‌ای، آدرس ۹ مرکز واقع در مناطق مختلف لبنان را منتشر کرد و از آوارگان سوری که خواهان بازگشت به کشورشان هستند، خواست تا با مراجعه به این مراکز، درخواست خود را به ثبت برسانند.

«علی عبدالکریم علی» سفیر سوریه در لبنان درباره این اقدام حزب الله به وبگاه «العهد» گفت، آنچه حزب‌الله انجام داد در راستای تقویت مقاومت و منافع لبنان است. وی گفت: مصلحت اول و آخر در حل مشکلات سوری‌ها از طریق پلی است که همچنان میان سران سوریه و رهبران مقاومت در لبنان باز است.

سفیر سوریه ادامه داد، این طرح حزب الله، تکمیل «روابط برادرانه و قدرت بازدارنده در مقابله با تروریسم است، مساله‌ای که حزب الله و مقاومت آن را درک کرده است.»

وی درباره اقدامات برخی سازمان بین‌المللی برای ترساندن سوری‌ها از بازگشت به کشورشان گفت، این اقدامات در پی اعمال فشار کشور‌هایی انجام می‌شود که عملیات سرمایه‌گذاری در تروریسم در منطقه را فرماندهی می‌کنند و زمانی که تروریسم سقوط کرده، می‌خواهند تا آنجا که ممکن است آبروداری کنند.

علی عبدالکریم علی تصریح کرد: «دیگر توجیهی برای سیاست ارعاب وجود ندارد، زیرا همانطور که مشخص است ۹۰ درصد از مناطق سوریه امن شده، اما درباره ۱۰ درصد باقی مانده باید گفت که اهالی آن مناطق علیه مزدوران به پا خاسته‌اند و از ارتش و دولت استقبال کرده‌اند.»

بیش از یک میلیون آواره سوری در لبنان حضور دارند که بار سنگینی برای این کشور محسوب می‌شوند؛ مقامات لبنانی در مناسبت‌های مختلف بر لزوم بازگشت این آوارگان به کشورشان تاکید کرده‌اند.

«سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله نیز در سخنرانی اخیر خود (در هشتم آبانماه) به این موضوع پرداخت و گفت: «هیچ کسی طرح بازگرداندن اجباری آن‌ها به کشورشان را مطرح نکرده و نیازی به تنش در این موضوع نیست، همه از بازگشت داوطلبانه آن‌ها سخن گفته‌اند. در حقیقت برخی سازمان‌های بین‌المللی و طرف‌های محلی، آوارگان را می‌ترسانند و اطلاعات نادرستی به آن‌ها می‌دهند.»

وی ادامه داد: «پرونده‌ای در حزب‌الله برای این موضوع تشکیل داده‌ایم و “نوار الساحلی” نماینده سابق را مسئول پیگیری آن کرده‌ایم. حزب‌الله در این پرونده با پیچیدگی‌هایی روبروست و ما به واسطه روابط خوب و محکم خود با دولت سوریه می‌خواهیم در این موضوع کمک کنیم؛ به صورت مستقیم با آوارگان ارتباط برقرار خواهیم کرد و سازوکاری برای مطالبات آوارگان مشخص خواهیم کرد.»