موبایل

دونالد ترامپ در پی طرح ریزی تهاجم نظامی به ونزوئلا بود


به گزارش فارس، برخی منابع مطلع به جلسه ماه اوت «دونالد ترامپ» با دیگر مقام‌های آمریکایی که برای تحریم ونزوئلا تشکیل شده بود و پیشنهاد رئیس جمهور آمریکا جهت تهاجم به این کشور اشاره کردند.

به نوشته نیوزگزاری «آسوشیتدپرس» ظاهرا در این نشست «رکس تیلرسون» وزیر خارجه سابق و «مک مستر» مشاور امنیت ملی سابق آمریکا نیز حضور داشتند.

در جریان این جلسه و پیشنهاد ترامپ برای حمله نظامی به ونزوئلا که با تعجب حاضران مواجه شد، مک مستر و دیگران عواقب حمله نظامی و خطر حمایت دولت‌های آمریکای لاتین از «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا را به ترامپ گوشزد کردند.

هشدارهای عواقب حمله نظامی به ونزوئلا

ترامپ سپس به حمله‌های موفق آمیز آمریکا به پاناما و گرانادا در دهه هشتاد میلادی اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، ترامپ در ماه سپتامبر نیز در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد این بحث را دوباره مطرح می‌‌کند و در یک مهمانی شام خصوصی این ایده را با چهار رهبر از کشورهای متحد خود در آمریکای لاتین مطرح می‌کند.

آنطور که آسوشیتدپرس به نقل از منابع آگاه گزارش کرده است، کاخ سفید از هرگونه اظهارنظر درباره این گفت‌‌وگوهای خصوصی اجتناب ورزیده اما یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا تاکید کرد که واشنگتن تمامی گزینه‌های لازم را برای کمک به بازگشت دیپلماسی و ثبات به ونزوئلا را در نظر دارد.

پیش‌تر نیز وزیر امور خارجه آمریکا پیشنهاد داده بود که ارتش ونزوئلا برای برکنار کردن رئیس جمهور این کشور وارد عمل شود.

این درحالی است که رئیس‌جمهوری ونزوئلا نیز اخیرا اعلام کرده که جلسه مجمع عمومی سازمان کشورهای آمریکایی، آخرین نشستی است که کشورش در آن شرکت می‌کند.

به گزارش نیوزگزاری «اسپوتنیک»، نیکولاس مادورو، در این باره گفت: «این آخرین دفعه‌ای است که در نشست مجمع عمومی سازمان کشورهای آمریکایی شرکت می‌کنیم.»

رئیس جمهور ونزوئلا در جریان سخنان خود از ساز و کار آمریکا علیه دولت خود به شدت انتقاد کرد.