موبایل

هشدار سناتورهای آمریکایی به اروپا درباره تلاش برای تضعیف تحریم‌ها علیه ایران


 

به گزارش تسنیم، 10 نماینده جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا پنجشنبه به دولت‌های اروپایی درباره تلاش برای تضعیف تحریم‌های آمریکا علیه ایران، بعد از اجرایی شدن آنها هشدار داده‌اند.

این 10 سناتور که همگی قبلاً مخزر موبایلت خود را با «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) اعلام کرده‌اند در نامه‌ای به سفیران انگلیس، فرانسه و آلمان نوشته‌اند هر گونه تلاش برای دور زدن تحریم‌ها یا تضعیف آنها را «بسیار نگران‌کننده» می‌دانند. سناتورها همچنین هشدار داده‌اند تلاش‌های احتمالی در این زمینه را با اقداماتی در قوه مقننه پاسخ خواهند داد.

پس از خروج آمریکا از برجام، اولین مجموعه از تحریم‌های این کشور علیه ایران قرار است از روز 4 آگوست (12 مردادماه) و دومین مجموعه از 4 نوامبر (13 آبان‌ماه) مجددا اجرایی شوند.

نگارندگان این نامه که در میان آنها نام سناتورهای افراطی مانند «مارکو روبیو»، «تد کروز» و «تام کاتن» دیده می‌شوند نوشته‌اند تحریم‌ها جزو قوانین آمریکا هستند که تنها به دلیل توافق دولت قبلی این کشور بر سر برجام رفع شده بودند.

در این نامه آمده است: «این نامه را جهت درخواست از شما برای پایبندی به تمامی تحریم‌ها نگاشته‌ایم و همچنین برای تأکید بر اینکه تلاش برای دور زدن یا تضعیف قوانین آمریکا را بسیار نگران‌کننده می‌دانیم.»

در بخش دیگر آن نوشته شده است: «به منظور حفظ تمامیت این تحریم‌ها، هر گونه تلاش برای دور زدن یا نادیده گرفتن آنها ممکن است اقدام کنگره با هماهنگی سایر ارکان حکومت آمریکا را به همراه داشته باشد.»