موبایل

تحصیل 470 هزار تبعه خارجی در مدارس ایرانی


به گزارش فارس، سید محمد بطحایی در آئین گشایش متمرکز 36 پروژه آموزش و پرورش گلستان با حضور استاندار گلستان، اظهار کرد: این مساله از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است که برای اتباع دیگر کشورها نیز شرایط برابری با فرزندان ایرانی به منظور تحصیل علم و دانش فراهم می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ضرورت تحصیل همه ایرانی‌ها و حتی فرزندان اتباع بیگانه ساکن در کشور، گفت: سال گذشته 470 هزار نفر از فرزندان اتباع کشورهای دیگر که بیشتر آنان تبعه افغانستان بودند، در مدارس ایران تحصیل کردند.

وی تصریح کرد: مجامع بین‌المللی و بشردوستانه این اقدام ایران را که در دنیا بی‌نظیر است، مورد تحسین قرار داده‌اند.
وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: توجه به تحصیل ایرانیان و فراهم کردن عدالت آموزشی در کشور از برنامه‌های وزارتخانه است.
بطحایی اضافه کرد: در تلاش هستیم، با کمک ارگان‌ها، نهادها، سازمان‌ها و تشکل‌های مردمی، فرزندان ایرانی بازمانده از تحصیل را شناسایی و شرایط را برای ورود آنان به عرصه تعلیم و تربیت فراهم کنیم.

لازم به ذکر است وزیر آموزش و پرورش به منظور بازدید از روند نام‌نویسی در مدارس و شرکت در آئین گشایش طرح‌های هفته دولت امروز دوشنبه به گلستان سفر کرد.

در این مراسم 36 پروژه آموزشی استان گلستان با 187 کلاس درس و با 24هزار و 398 مترمربع زیربنا به بهره‌برداری رسید.
گفتنی است برای اجرای این پروژه‌ها در 11 شهرستان استان 395 میلیارد ریال از محل کمک نیکوکاران مدرسه‌ساز، اعتبارات استانی و ملی هزینه شده است.

به گفته احسان گوهری‌راد مدیر کل آموزش و پرورش گلستان مدرسه مشارکتی شهرک صدف گرگان (قزاق‌محله روستای نومل) نیز گشایش یافت و اظهار کرد: این مدرسه 6 کلاس دارد و با اعتبار 4 میلیارد ریالی یک نیکوکار، 3 میلیارد ریالی نوسازی مدارس و 5 میلیارد ریالی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان ساخته شده است.
وی اضافه کرد: این مدرسه 857 مترمربع زیربنا دارد و تفاهم‌نامه همکاری آن سال 96 به امضاء رسیده بود.