موبایل

وزرای خارجه ترکیه و آمریکا فردا دیدار می‌کنند


به گزارش مهر به نقل از آناتولی، مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه فردا جمعه در حاشیه نشست «آسه‌آن» در سنگاپور با مایک پمپئو همتای آمریکائی خود دیدار می‌کند.

منابع دیپلماتیک آگاه در این باره اعلام کردند که طرفین در این دیدار درباره تحریم دو وزیر ترکیه از سوی واشنگتن نیز به رایزنی می‌پردازند.

چاوش اوغلو و پمپئو پیشتر هم در خصوص مواردی، چون تحولات سوریه، تسلیم سرکرده گروه فتو، ارسال هواپیما‌های F-۳۵ به ترکیه و آندرو برونسون کشیش آمریکایی که روند محاکمه وی در ترکیه ادامه دارد به صورت تلفنی گفتگو کرده بودند.

این در حالیست که واشنگتن شب گذشته اعلام کرد وزیران دادگستری و کشور ترکیه به دلیل نقش داشتن در دستگیری یک کشیش آمریکایی مورد تحریم این کشور قرار گرفته اند.

به گفته «سارا ساندرز» سخنگوی کاخ سفید، داد و ستد و روابط تجاری با این دو مقام ترکیه ممنوع بوده و تمام دارایی‌های آن‌ها در آمریکا مصادره می‌شوند.

در پی این سخنان وزارت خزانه داری آمریکا نیز با تایید تحریم این دو وزیر ترکیه ای، آن‌ها را مسئول و مجری اقدام دولت ترکیه در بازداشت و محاکمه یک کشیش آمریکایی در ترکیه دانست.

گفتنی است، دادگاهی در شهر ازمیر ترکیه سه شنبه هفته جاری در حکمی فرجام خواهی کشیش آمریکایی برای آزادی از بازداشت خانگی را رد کرده بود.

«اندرو برانسون» کشیش آمریکایی که در ترکیه به همکاری با عوامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ در این کشور متهم شده پیش از این از دادگاه درخواست فرجام خواهی کرده بود تا بتواند با عنوان بیماری از بازداشت خانگی خارج شود.

آندرو برونسون کشیش آمریکایی به اتهام همکاری با گروه وابسته با فتح الله گولن- که ترکیه مدعی دست داشتن آن در کودتای نافرجام ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ در این کشور است- و نیز جاسوسی در بازداشت بوده و به ۳۵ سال زندان محکوم شد.

دادگاهی در ازمیر با توجه به وضعیت جسمانی وی حکم مذکور را به حبس خانگی تبدیل کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه گذشته در صفحه شخصی خود نوشته بود: ایالات متحده به دلیل بازداشت طولانی مدت آندرو برونسون که یک مسیحی بزرگ، مرد خانواده و انسانی فوق العاده است تحریم‌های گسترده‌ای را علیه ترکیه اعمال می‌کند. این مرد با ایمان و بی گناه باید فورا آزاد شود.

پیش از ترامپ مایک پنس معاون اول ریاست جمهوری آمریکا نیز طی سخنانی در وزارت خارجه این کشور گفت: ایالات متحده تا زمان آزاد شدن کشیش برونسون این مرد با ایمان و بی گناه تحریم‌های گسترده‌ای را بر ترکیه اعمال خواهد کرد.