موبایل

بوسه پروانه‌ها بر شانه‌های فریال بهزاد


به گزارش فارس، در دومین روز سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان اصفهان آیین بزرگداشت فریال بهزاد کارگردان پیشکسوت حوزه کودک و نوجوان با حضور هنرمندان،نیوزنگاران و داوران نوجوان جشنواره و همچنین عموم مردم برگزار شد.

فریال بهزاد هدف از فعالیت در سینمای کودک به عنوان یک فیلم‌ساز را ساخت یک انسان خوب و موفق دانست و اظهار کرد: دلیل اصلی این که سینمای کودک را دوست داشتم این بود که می‌خواستم به عنوان یک مادر اثرگذار باشم و اولین کارم با این هدف «کاکلی» در اصفهان بود.

وی با تاکید بر رویاپردازی در حوزه کودک و نوجوان افزود: من موافق رویاپردازی و تخیل در فیلم‌سازی برای کودک و نوجوان هستم و به همه کسانی که قصد فیلم‌سازی در حوزه کودک را دارند، به خصوص نوجوانان توصیه می‌کنم هرچه که دوست دارند در آینده داشته باشند و هر فانتزی دارند بسازند و در واقع رویاهای خود را به تصویر بکشند چرا که به مرور این ایده‌ها و فیلم‌ها پخته نخواهد شد و البته والدین هم باید رویای بچه‌ها را جدی بگیرند و بدانند همین فیلم‌های کوتاه در آینده فیلم‌های تاثیرگذار خواهد شد.

این کارگردان سینما ادامه داد: بچه‌ها با داشتن ابزارهای ساده مانند گوشی‌های همراه می‌توانند بهترین فیلم‌ها را بسازند.

بهزاد در پاسخ به یکی از نیوزنگاران نوجوان حاضر در سالن پیرامون تاکید بر ساخت فیلم برای کودکان به جای درباره کودکان تصریح کرد: هدف من به عنوان فیلم‌ساز سرگرم کردن بچه‌ها و دادن پیام خوب در خلال قصه و سرگرمی برای آنان است و این گونه فیلم‌ها دارای تمام نیازمندی‌های بچه‌ها است که با آن می‌شود بچه‌ها را آموزش داد ولی فیلم‌های درباره کودک بیشتر به درد والدین می‌خورند.

وی با اشاره به اهمیت تاثیر کتاب‌خوانی در فیلم‌سازی ابراز داشت: کتاب‌خوانی به خصوص برای کسانی که قصد فیلم‌سازی دارند تاثیر زیادی داشته و باعث برانگیختن تخیل، بالا رفتن تفکر و دانش می‌شود.

این نویسنده سینما در جواب سوال یکی دیگر از نیوزنگاران نوجوان مبنی بر اینکه در سینمای کودک و نوجوان جای چه موضوعاتی خالی است، گفت: فیلم کودک روایت‌گر داستانی است ولی موضوعات خاصی ندارد چرا که فیلم مستند نیست ولی در عین حال می‌توانند به بعضی از مسائل کمرنگ شده در بچه‌ها بپردازد و پیام‌های دوستانه و انسانی را مطرح کند بنابراین می‌توانیم در قالب فیلم کودک به بچه‌ها یاد بدهیم که چگونه بهتر تفکر کنند و همه این‌ها در قصه‌های جذابی می‌گنجد که شعاری نباشد.

در ادامه غلام‌رضا آزادی فیلمبردار سینما و هم چنین همسر فریال بهزاد با اشاره به ظرفیت اصفهان در ارتباط با توریست‌های خارجی گفت: اصفهان به دلیل حضور گسترده توریست‌های خارجی، زمینه‌ساز یادگیری زبان‌های خارجی و ارتباط با فرهنگ‌های بین‌المللی است که می‌تواند یک ایده جدی به بچه‌های اصفهان دهد چرا که برای ما هم همین طور بود.

وی یادآور شد: اولین فیلم رنگی تلویزیون را با عنوان «مرگ ماهی‌ها» به کارگردانی خانم بهزاد ساختم و فیلم کاکلی که برگرفته از فرهنگ ایرانی است، در فضای اصفهان قدیم ساخته شد و در تمام فیلم‌ها تلاش می‌کردیم به سمت فانتزی و تخیلی برویم و توانستیم یک برگ جدید از سینما را بسازیم که می‌تواند برای بچه‌ها انگیزه ایجاد کند.

وحید نیک‌خواه‌آزاد تهیه‌کننده و کارگردان سینما در تجلیل از فریال بهزاد بیان کرد: فریال بهزاد به نوعی پیشکسوت و خط‌شکن فیلم‌سازی برای کودکان است و با ساخت «کاکلی» راه را برای آثار دیگر در این حوزه باز کرد.

ناصر صفاریان با تاکید بر بروز فرهنگ ایرانی در فیلم‌های بهزاد عنوان کرد: درون مایه فیلم‌های او قصه‌های فانتزی است که از دل یک فرهنگ ایرانی بیرون می‌آید و در اوایل دهه 70 و فضایی که در کشور وجود داشت و تفریح و سرگرمی برای کودکان کمتر از امروز بود، آثار فریال بهزاد اتفاق خیلی خوب و مایه سرگرمی و شادی آن روزهای کودکان بود.

طهماسب صلح‌جو در ادامه این آیین اظهار داشت: دورانی که فریال بهزاد و هم نسل‌های او فیلم می‌ساختند، فیلم‌سازی به این راحتی نبود و نسل او با کمترین امکانات تلاش کردند فیلمی بسازند که جایگاهی در سینمای ما داشته باشند و موفق هم شدند و همچنین نسل جوان ما، مدیران و متولیان فرهنگی باید این پیشکسوت‌ها را بیاد داشته باشند.

وی افزود: سرگرمی مهم‌ترین جریان فرهنگ‌سازی برای بچه‌ها است و ما زمانی می‌توانیم به بچه‌ها چیزی یاد دهیم که روش سرگرم کردن آن‌ها را بدانیم.

در پایان این مراسم علی‌رضا رضاداد دبیر سی ویکمین جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان اصفهان در تجلیل از فریال بهزاد اذعان داشت: قبلا فیلم‌های کودک و نوجوان درون مایه واقع‌گرایی داشت و فریال بهزاد، پایه‌گذار سینمای فانتزی در حوزه کودک و نوجوان است.

وی خاطر نشان کرد: از سال گذشته با یک سری تغییرات در روند برگزاری آیین بزرگداشت‌ها، علاوه بر تجلیل، جلسات آموزشی هم برای کودکان و نوجوانان شد.