موبایل

کلید ریاست جمهوری عراق به چه کسانی خواهد رسید؟/ رییس جمهوری که سمبل وحدت شیعه، سنی و کرد است


به گزارش زر موبایل، پارلمان عراق روز دوشنبه فردی را برای تصدی پست ریاست جمهوری این کشور انتخاب می‌کند، این درحالی است که این پست از سال ۲۰۰۵دست کردها بوده است.

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق روز پنج شنبه گذشته اعلام کرد: ۳۲۹ نماینده پارلمان عراق که در ماه مه انتخاب شدند، باید فردی را از میان هفت نامزد پست ریاست جمهوری انتخاب کنند.

گفتنی است که از برجسته‌ترین نامزدهای ریاست جمهوری عراق، برهم صالح، نخست وزیر سابق اقلیم کردستان و فواد حسین، رئیس سابق دفتر ریاست اقلیم کردستان هستند. توافق ضمنی میان اتحادیه میهنی کردستان و حزب دموکرات کردستان وجود دارد که ریاست جمهوری از آن اتحادیه میهنی و پست ریاست اقلیم کردستان متعلق به حزب دموکرات کردستان باشد.

این در حالی است که کشمکش میان دو حزب حاکم منطقه کردستان بر سر پست ریاست‌جمهوری ادامه دارد و هنوز هیچ توافق نهایی در این‌زمینه حاصل نشده است، پارلمان عراق اعلام کرد که آخرین مهلت برای انتخاب رئیس‌جمهوری دوم اکتبر (سه شنبه ۱۰ مهر) است، هر چند گفته شده است که روز دوشنبه این انتخاب انجام خواهد شد.

بر همین اساس نیوزنگار زر موبایل، گفتگویی را با جعفر قنادباشی کارشناس مسایل منطقه‌ای و خاورمیانه داشته است که بدین شرح است:

قنادباشی در این باره به زر موبایل می‌گوید: فردی باید در عراق رییس جمهور شود که صلاح مردم عراق را در نظر گرفته و به دور از لابی‌گری باشد/ آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌اش به دنبال تحت تاثیر قرار دادن انتخابات هستند/ رییس جمهوری در عراق سمبل وحدت است/ ایران به انتخاب پارلمان عراق احترام می‌گذارد/ ائتلاف‌ها در عراق همچنان به دنبال رایزی هستند/ اختلاف دو حزب مهم کردستان عراق درباره تصدی منصب ریاست جمهوری عراق هنوز ادامه دارد/ بعید است حزب بارزانی پیروز باشد.

*روز دوشنبه قرار است پارلمان عراق، رییس جمهور این کشور را انتخاب کند، تحلیل شما از این موضوع چیست؟

در حال حاضر عراق در شرایط بسیار حساسی قرار دارد، چراکه مردم عراق در انتظار روی کارآمدن فرد جدیدی هستند که مبتنی بر آرای مردم در انتخابات پارلمانی کشور باشد. مردم عراق در طی این سال‌ها شرایط سختی را پشت گذاشته‌اند، شرایطی که بعد از جنگ با آمریکایی‌ها را تحمل کردند، جنگ شش ساله با داعش و همچنین شرایطی که در زمان صدام داشتند؛ لذا آنها خواستار این هستند تا فردی بر روی کار بیاید که نوسازی و بازسازی زیر ساخت‌های اقتصادی را در دستور کار خود قرار داده و وحدت ایجاد کند، لذا همه مردم عراق به دنبال چنین موضوعی هستند.

عراق کشوری است که دارای منابع و ذخایر زیادی است و نیروهای جوانی دارد که باید از همه این ظرفیت‌ها استفاده کرد، اما همه این امور منوط به این است که پارلمان عراق به خواسته مردم این کشور اهمیت داده و طبق صلاح و نظر آنها فرد مورد نظر را تایید کند.

*پارلمان عراق باید در ایفای چنین نقش مهمی، چگونه عمل کند؟

پارلمان عراق را مردم این کشور انتخاب می‌کنند لذا این پارلمان باید به خواسته‌های مردم توجه کرده و وظیفه خود را به نحو احسن انجام و مصلحت کشور عراق را مد نظر قرار دهد و دست از بازی‌های حزبی و رقابت‌های انتخاباتی بردارد، چراکه این موضوع بر روی کشورهای همسایه به خصوص ایران تاثیرگذار است.

بنده معقتد هستم که رییس جمهور در عراق بیشتر سمبل وحدت بین شیعه، سنی و کرد و عرب است و این نخست وزیر است که حرف اول را می‌زند و اقدامات اجرایی دارد.

*نقش کشورهای غربی و منطقه‌ای را در برگزاری این انتخابات چطور ارزیابی می‌کنید؟

آمریکایی‌ها که با هم‌پیمانان منطقه‌ای خود به دنبال بهره‌برداری از این انتخابات به نفع خود هستند. آمریکا همواره از اختلافات قومی و مذهبی در عراق سود برده و هیچ‌گاه خواستار وحدت عراق نیستند و در تلاش‌اند تا با لابی‌گری نیز این انتخابات را به نفع خود تحت تاثیر قرار دهند.

آمریکایی مخزر موبایل رییس جمهوری در عراق هستند که وحدت ایجاد کند و به دنبال شکاف بین اقلیت‌های مذهبی هستند، همچنین عربستان سعودی نیز برنامه‌های خرابکارانه‌ای در عراق را دنبال می‌کند که پیگیری و نظارت دقیق آمریکا انجام می‌شود تا طرح ترامپ در عراق را پیاده کنند.

در مورد ایران هم مواضع روشن است، جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است که انتخاب مردم این کشور برایش مهم بوده و همواره به تصمیم‌گیری پارلمان عراق احترام می‌گذارد.

*چه حزبی در عراق بر صندلی ریاست جمهوری می‌نشیند؟

بنده فکر می‌کنم تا لحظه آخر و اعلام نتایج نمی‌توان در مورد این موضوع پیش قضاوت کرد، چراکه رایزنی‌های گروه‌ها و احزاب مختلف در عراق تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت و ائتلاف‌ها به رایزنی خواهند پرداخت؛ اما چیزی که در طی این سال‌ها در عراق شاهد بودیم این است که همیشه رییس جمهور کرد و نخست وزیر شیعه است که همین موضوع شاید تاکنون موجب وحدت بوده است، اما نیوزها حاکی از آن است که اختلاف دو حزب مهم کردستان عراق درباره تصدی منصب ریاست جمهوری عراق هنوز ادامه دارد.

برخی از کارشناسان معتقد هستند که حزب مسعود بازرانی رای خواهد آورد، ولی بنده چنین تصوری ندارم. 

انتظار می‌رود تا پارلمان عراق صلاح این کشور را در نظر گرفته و به دور از لابی‌گری‌های حزبی و سیاسی رییس جمهور این کشور را انتخاب کند و به خواسته‌های مردمی خود توجه کند.