موبایل

تلاش پسر ارشد ترامپ برای ارتباط دادن «خاشقچی» به تروریسم


به گزارش فارس، «دونالد جونیور ترامپ»، پسر ارشد رئیس‌جمهور آمریکا اتهامات اثبات‌نشده برخی از کاربران حامی رژیم سعودی را که در تلاشند بین «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود  با گروه‌های تروریستی ارتباط ایجاد کنند، بازنشر کرد. 

روزنامه «دیلی‌بیست» نوشته برخی از حامیان محافظه‌کار «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در روزهای گذشته تلاش کرده‌اند با متهم کردن خاشقچی به ارتباط با گروه‌های تروریستی، سهل‌انگاری ترامپ در محکوم کردن سعودی را توجیه کنند. 

بخش زیادی از تلاش‌های این گروه‌ها به طرح ادعاهایی درباره اینکه خاشقچی هواخواه گروه‌های تروریستی بوده اختصاص یافته‌اند. اساس این ادعاها را ارتباطات خاشقچی با گروه اخوان‌المسلمین یا مصاحبه او با «اسامه بن لادن»، رهبر سابق گروه تروریستی القاعده تشکیل می‌دهد. 

جدیدترین حملات از این نوع به شهرت خاشقچی روز جمعه انجام شد که طی آن «پاتریک پول»، یکی از نیوزنگاران رسانه محافظه‌کار «پی‌جی‌ مدیا» مقاله‌ای از خاشقچی در سال 1988 را منتشر کرد که حاوی عکسی از وی در کنار مجاهدین ضد شوری در افغانستان بود. 

خاشقچی یکی از معدود روزنامه‌نگارانی بود که بین دهه 1980 تا 1990 با اسامه بن لادن مصاحبه کرد. «پول» ادعا کرده همین موضوع نشان‌دهنده حمایت او از بن‌لادن است. 

نیوزنگار آمریکایی در یکی از توئیت‌های خود درباره مقاله خاشقچی که حاوی عکس او در کنار مجاهدین افغان است نوشت: «او [خاشقچی] روزنامه‌نگار دیپلماتی است که در کنار افراطی‌ها، آرپی‌جی به دست دارد.»

پسر ترامپ این توئیت پول را برای سه میلیون دنبال‌کننده‌اش در شبکه اجتماعی توئیتر بازنشر کرد. 

◾️خاشقچی که بود؟

جمال خاشقجی، متولد ۱۳ اکتبر ۱۹۵۸ (۲۱ مهرماه ۱۳۳۷ شمسی) روزنامه‌نگار سعودی است که قبلاً سردبیر روزنامه «الوطن» و بعد از آن مدیر شبکه نیوزی «العرب» بود.  

شبکه نیوزی «العرب» که در بحرین مستقر بود به فاصله کوتاهی بعد از راه‌اندازی تعطیل شد. این اتفاق بعد از مصاحبه این شبکه نیوزی با یک سیاستمدار شیعه بحرینی رخ داد که صحبت‌هایی درباره لغو شهروندی ۷۲ تبعه بحرین مطرح کرده بود. 

خاشقجی سپتامبر ۲۰۱۷ از عربستان متواری شد و بعد از آن به عنوان ستون‌نویس «واشنگتن‌پست» مقاله‌هایی در انتقاد از سیاست‌های کشورش به ویژه «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی منتشر کرد. 

وی از جمله منتقدان صریح دخالت نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در کشور یمن بود.