موبایل

جوانی که به خاطر جنگل بلوط چاقو خورد + تصاویر


به گزارش فارس، استان ایلام با ۶۴۰هزار هکتار جنگل که درصد بیشتر آن را درختان بلوط تشکیل داده است به علت طبیعت زیبا به عروس زاگرس شهرت دارد که چند سالی است به دلایل مختلف طبیعت و درختان استان دچار آتش‌سوزی‌های گاه‌ و بیگاه می‌شود. طی سال‌های گذشته و همچنین در تابستان امسال شاهد آتش‌سوزی‌های متعددی در جنگل‌های استان بودیم که بیشترین ضربه را در این بین درختان بلوط خوردند.

ماجرای آتش و بلوط حکایت جدیدی برای زاگرس نیست، از دیروز تا امروز بلوطستان صحنه جدال آتش و درخت بوده است؛ یک روز ماجرای زغال گیری است و روز دیگر تغییر کاربری و کشاورزانی که به طمع زمین مُفت، چنگ به سرمایه زمین انداخته‌اند، یک روز با تبر و اره می‌برند و روز دیگر زغال می‌گیرند و این روزها آتش می‌زنند.

بنا بر گزارش ها و نظرات کارشناسان عامل انسانی بیشترین سهم را در آتش سوزی های سال های اخیر در استان ایلام داشته است که این عامل گاه ناخواسته و در برخی موارد سهل انگارانه و عمدی بوده است و در مقابل هم آنانکه برای همین جنگل ها دل می سوزاند و زمان حادثه و وقوع حریق خود را به دل آتش زده و با فداکاری و تعهد و دلسوزی برای مهار آتش تلاش می کند نیروهای بومی منطقه و مردمان طبیعت دوست این دیار هستند. این مردمان حتی جان خود را نیز در این راه نثار کرده اند که نمونه بارز آن سرباز وظیفه ایلامی بود که تابستان امسال در پی وقوع آتش سوزی در کوه های بخش چوار جان خود را فدای صیانت از طبیعت نمود.

«علی سهرابی» جوان ایلامی اهل روستای قنات آباد بخش کارزان نیز نمونه ی دیگری از مدافعان طبیعت به شمار می رود که هنگام تلاش برای مهار آتش دچار حادثه شده است. این جوان ایلامی سال گذشته اوایل خرداد ماه در پی آتش سوزی که در کوه های قنات آباد رخ داد، برای مهار آتش و جلوگیری و سرایت آن به همراه برادرش داوطلبانه عازم کوه می شوند که در آنجا فردی با تهدید و اعمال زور و با سلاح سرد اجازه خاموش کردن آتش را به آنها نمی دهد.

علی سهرابی در شرح ماجرا به نیوزنگار فارس از ایلام, گفت: زمان حضور در صحنه آتش سوزی ما مشغول مهار آتش بودیم که فرد مذکور با ما درگیر شد و با وارد کردن 4 ضربه عمیق چاقو به بدن من باعث شد روده و کبد دچار جراحت شدید شود.

وی افزود: به کمک برادرم توانستیم مجرم را تحویل نیروی انتظامی داده و من نیز به بیمارستان اعزام شده و تحت درمان قرار گرفتم که هزینه ای بالغ بر 6 میلیون تومان بر من تحمیل شد و بیمه نیز با این استدلال که درگیری شخصی بوده از دادن خسارت به بنده امتناع نمود.

این جوان ایلامی اضافه کرد: از طریق پیگیری هایی که انجام دادم ریاست منابع طبیعی مدعی شد که تمامی هزینه های درمان بنده را پرداخت خواهد کرد، پس از سه ماه پیگیری برای وصول هزینه های درمان از منابع طبیعی در نهایت فقط یک چک 3 میلیون تومانی به من داده شد.

وی گفت: محیط زیست نیز وعده ی بیمه را به بنده دادند و گفتند که تمامی هزینه های درمان پرداخت خواهد شد اما پس از درمان این موضوع نیز از جانب آنها منتفی اعلام شد.
این در صورتی بود که حتی از جانب روسای ادارات وعده جانبازی به من داده شد، پس از پیگیری های متعدد در نهایت صورت جلسه به استاندار وقت رسید اما در همان جا این موضوع نیز مختومه شد و تمامی وعده ها روی زمین ماند و عملا من ماندم و مشکلات و آثاری که پس از درگیری برای طبیعت در وجودم.

نیوزنگار نیوزگزاری فارس در پی مطالبه این جوان ایلامی و طرح موضوع با معاون اداری و پشتیبانی اداره کل منابع طبیعی چنین پاسخ شنید که موارد مطرح شده از سوی علی سهرابی بررسی شده و مسئولین اداره کل منابع طبیعی چندین بار از این جوان عیادت کرده و نیمی از هزینه های پزشکی وی را پرداخت نموده اند و مقرر شده که باقیمانده محاسبات از طریق اداره کل محیط زیست استان اخذ شود.

خان محمدیان معاون اداری وپشتیبانی اداره کل منابع طبیعی استان در گفتگو با نیوزنگار فارس از ایلام، اظهار داشت: منطقه «مانشت» و «قلارنگ» جز مناطق حفاظت شده محیط زیست بوده و متولی آن سازمان محیط زیست می باشد، که از دایره اختیارات منابع طبیعی خارج است.

وی افزود: پیشتر نیز اداره منابع طبیعی طی صدور نامه ای خواستار پیگیری و اجرای امورات علی سهرابی در این زمینه شده است.

سید اسدالله هاشمی مدیرکل محیط زیست استان ایلام در گفتگو با نیوزنگار نیوزگزاری فارس از ایلام در این خصوص، گفت: باید مسئولی که در آن زمان قول داده بود، عمل میکرد؛ چرا که قطعا می شد از اعتباراتی به این جوان فداکار کمک کرد.

وی افزود: اما با این وصف این قول را خواهم داد که تا پایان سال مبالغی را به این عزیز فداکار کمک کنیم.

لازم به ذکر است, آتش‌سوزی خطرناک‌ ترین عامل نابودی درختان بلوط استان ایلام است که امسال هرچندکمتر از سال گذشته در جنگل‌های استان رخ‌داده ولی رفع کامل این چالش نیازمند فرهنگ‌سازی عمومی است.